Tesla i reszta producentów przeciwko koronawirusowi3 min czytania
Pewnie wiecie, z jak dużym problemem zmagają się szpitale i placówki medyczne, z powodu braku odpowiedniego sprzętu. Chociaż inicjatywę podjęły prywatne osoby, to koncerny samochodowe mogą zmienić rzeczywistość i mają taki plan! Tesla, Daimler, GM, Ford a niedługo pewnie kilka innych przystosują swoje fabryki do produkcji sprzętu medycznego.
Przyznam się, że brzmi to niesamowicie. Koncerny, które produkują samochody, są w stanie szybko przestawić się na produkcję sprzętu medycznego. Czasami jest to jednak znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Pomoże to jednak dziesiątkom tysięcy osób.
Sprzęt pierwszej potrzeby
Nie tylko maseczki szybko znikają ze szpitalnych magazynów. Są też inne przedmioty, które szybko się zużywają. Relacje z Internetu wskazują, że są to też jednorazowe części do respiratorów (które używane są do podtrzymywania życia zakażonych osób) oraz np. przyłbice medyczne.
Świat żyje historią z Włoch. Gdzie szpitale borykają się z dostępnością jednorazowych zaworków do respiratorów. Internetowe rewelacje mówią o tym, że koszt takiego zaworu dostarczany przez producenta to około 10000 dolarów za sztukę. Szczerze w to wątpię, problemem nie była cena a przerwanie łańcucha dostaw. Włosi zaczęli produkować zawory w technice 3D, która była wybawieniem. Oczywiście ze względu na patenty i przepisy sanitarne nie można wykorzystywać tej techniki na szeroką skalę – teraz jest to jednak konieczność. Więcej można przeczytać w artykule Forbsa.
Również w naszym kraju widzieliśmy podobną bohaterską akcję, przy czym druk 3D wykorzystano do produkcji przyłbic lekarskich, o czym relacjonowała redakcja WP Tech.
Koncerny motoryzacyjne na pomoc!
Skoro ustaliliśmy, że pojedyncze osoby mogą zdziałać tak wiele to logiczne, iż wielkie firmy mogą wykorzystać swoje zasoby w podobny sposób. Robią to na wiele sposobów. Docierają do nas informacje o pierwszych takich dokonaniach i planach.
Daimler przekazał przedstawicielom służby zdrowia 110000 jednorazowych maseczek ochronnych, które magazynowane były dla własnych potrzeb. Dyrektor generalna GM Mary Barra poinformowała, że puste fabryki koncernu można by wykorzystać jak podczas mobilizacji w czasach II Wojny Światowej. Ten pomysł podjął również Elon Musk, który potwierdził, że jeśli zajdzie potrzeba zacznie produkować sprzęt medyczny.
Dalej wspomniał, że jego samochody posiadają zaawansowane systemy HVAC, które nadawałyby się do wykorzystywania w medycynie. Oprócz tego SpaceX tworzy statki kosmiczne, na pokładzie których znajdują się systemy podtrzymywania życia. Elon Musk, zapytał wprost które szpitale mają niedoboru tego sprzętu.
Szybka odpowiedz i zapewnienia płyną też od Forda. Ten producent jest gotowy wesprzeć administrację rządu, w każdy możliwy sposób, w tym produkując sprzęt medyczny. Również w Europie dochodzi do podobnych sytuacji – rząd Wielkiej Brytanii poprosił o pomoc koncerny motoryzacyjne. Odpowiedz była szybka, brytyjski Ford, Jaguar oraz Toyota gotowe są podjąć odpowiednie działania. Grupa VAG również deklaruje chęć pomocy – ma zamiar wykorzystać swoją farmę drukarek 3D do produkcji części oraz akcesoriów medycznych.
Zródło: Electrek.