Liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrasta do blisko 16 0002 min czytania
Okazuje się, że pandemia koronawirusa nie wywołała spadku zainteresowania zakupem aut elektrycznych w Polsce. Niedawno opublikowany Barometr Nowej Mobilności wskazywał, iż coraz częściej spoglądamy w kierunku aut elektrycznych. Z badania wynikało, że 29,4% Polaków rozważy zakup tego typu samochodu przy następnej zmianie auta. Oczywiście będą brane przy tym pod uwagę dwie bardzo ważne kwestie – cena oraz dostępność punktów ładowania. Kolejny opublikowany Licznik elektromobilności potwierdza wskazane dane. Według jego najnowszej edycji w Polsce zarejestrowanych jest już blisko 16 000 aut elektrycznych.
Prawie 16 000 elektryków zarejestrowanych w Polsce
Przyglądamy się z uwagą Licznikowi elektromobilności, tworzonemu przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Z listopadowego wydania dowiadujemy się jaka była ilość zarejestrowanych aut elektrycznych w Polsce w październiku tego roku. Możemy zauważyć, że ta liczba ciągle wzrasta. W październiku bowiem było 15 965 zarejestrowanych elektryków w naszym kraju. 8 662 egzemplarze to auta typowo elektryczne. Z kolei 7 303 sztuki to samochody hybrydowe, a konkretnie hybrydy typu plug-in. Nieustannie rośnie również liczba elektrycznych motocykli oraz motorowerów. W październiku było ich 8 169 sztuk.
Musimy jednocześnie zauważyć, że rośnie liczba aut dostawczych oraz ciężarowych. Na koniec października 2020 r. w Polsce było ich 713 sztuk.
Rośnie liczba ładowarek
Tempo wzrostu liczby ładowarek do samochodów elektrycznych może nie jest ogromne, ale cieszymy się, że w ogóle coś w temacie się dzieje. To jeden z warunków zakupu auta elektrycznego, o którym wspominał wymieniony już Barometr Nowej Mobilności. Nie ma się co oszukiwać, cena, dostępność modeli to jedno. Drugą stroną medalu jest ilość dostępnych punktów ładowania. Według Licznika elektromobilności w październiku w Polsce były 1 294 stacje ładowania dostępne dla wszystkich. 2 474 punkty pozwalają na szybkie ładowanie (DC). Pozostałe zaś na ładowanie prądem przemiennym (AC).
Źródło: PSPA