Auto Wieści

Toyota i Panasonic utworzyły spółkę do produkcji baterii2 min read

5 lutego 2020 2 min read

Toyota i Panasonic utworzyły spółkę do produkcji baterii2 min read

Dwaj japońscy giganci ogłosili w poniedziałek podpisanie porozumienia, na mocy którego powstanie nowa firma – Prime Planet Energy and Solution. Powołany do życia twór ma się zająć produkcją baterii pryzmatycznych, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży innym producentom aut. Spółka pozostanie pod zarządem Toyoty, która zachowa prawa do 51 proc. udziałów. Nowa firma będzie zatrudniać 5 000 pracowników.

Znana w świecie finansów maksyma mówi by „podążać za pieniędzmi”. Dla rynku samochodów elektrycznych jej odpowiednik brzmi „podążaj za dostawami baterii”. Japońskie firmy wydają się ją doskonale rozumieć, a ich mariaż to bardzo dobry ruch. Szczególnie w obliczu stale rosnącego rynku samochodów elektrycznych i jego znanych bolączek. Jak niedawno pisaliśmy w Rozładowanych,
to między innymi z powodu niedostatecznych zapasów baterii Tesla nie jest w stanie sprostać zamówieniom na Cybertrucka przez najbliższe 3 lub nawet 4 lata.

Baterii będzie pod dostatkiem

Stworzenie Prime Planet to świetna okazja dla japońskiego producenta samochodów, by wejść w rolę dużego dostawcy akumulatorów dla innych firm motoryzacyjnych. Ponadto, w tych okolicznościach, trudno wyobrazić sobie sytuację, by szewc bez butów chodził, a Toyota miała problem z dostawami baterii.

W obliczu zmian klimatycznych i związanego z tym administracyjnego dokręcania śruby producentom aut, japońskie firmy motoryzacyjne nie mogą stać z boku i spokojnie patrzeć na transformację, chociaż niejedna by chciała. Elektryfikacja motoryzacji, chociaż dopiero w toku, jest już faktem, a Toyota w oficjalnym oświadczeniu tymi słowami odnosi się do niej:

Baterie – jako rozwiązanie do zapewniania energii dla samochodów i wielu innych form mobilności, oraz jako rozwiązanie dla różnych kwestii środowiskowych – mają spełniać centralną rolę w postępie społecznym. Rolę, która wspiera jakość życia ludzi.

Wspólne przedsięwzięcie Toyoty i Panasonic pozwoli stworzyć wysoko konkurencyjne i niedrogie baterie, które są bezpieczne oraz zapewniają doskonała jakość i wydajność (w kwestii pojemności, wytrzymałości itp.). Nowo powstała spółka będzie dostarczać baterie nie tylko dla Toyoty, ale także dla szerokiej klienteli w sposób stabilny i nieprzerwany.

Źródło: Electrec