Wieści

Wojna handlowa USA-Chiny trwa, a Tesla wprowadza chiński Model 31 min read

31 maja 2019 < 1 min read

Wojna handlowa USA-Chiny trwa, a Tesla wprowadza chiński Model 31 min read

Ostatnie tygodnie to ostra walka handlowa na linii Stany Zjednoczone – Chiny. Jak wszyscy wiemy, Huawei zostało zblokowane przez administrację amerykańskiego prezydenta, a chińska firma próbuje odegrać się groźbami, że wielu Amerykanów straci pracę. Obok problemu zdaje się przechodzić amerykańska Tesla.

Firma Elona Muska, już kilka dni temu zapowiedziała sporą niespodziankę dla Chińczyków. Pisałem o tym, że spodziewana jest premiera modelu 3 w wersji dla Chin i tak się stało. Dodatkowo model ten jest produkowany w Chinach. Jego cena zaczyna się od 47 500 dolarów, a dostawa ma się odbyć w ciągu 6-10 miesięcy.

Tesla uruchomiła już zamówienia wstępne i potwierdziła także, że pierwszy, wyprodukowany w Chinach model 3 będzie miał standardowy zasięg. Według specyfikacji model chiński niczym nie różni się od tego, wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych. Różnicę można dostrzec, dopiero kiedy spojrzymy na cenę auta na chińskim rynku, a ta jest wyższa o około 7 000 dolarów w przypadku wersji z USA. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet tańsza, chińska wersja jest dalej droższa od standardowej wersji dostępnej dla Amerykanów. Ta zaczyna się od 39 900 dolarów.

Czas dostawy też zastanawia, wszystko wskazuje bowiem na to, że 6-10 miesięcy ma być bezpiecznym terminem. Głównie ze względu na budowaną fabrykę Tesli w Szanghaju. Ta ma ruszyć pod koniec 2019 roku. Oferując model 3 w tak wysokiej cenie, a także każąc klientom czekać dość długo na dostawę, Tesla raczej nie podbije chińskiego rynku aut elektrycznych.