Auto Wieści

W pełni autonomiczne Tesle jeszcze w tym roku? Jednak tylko dla wybranych2 min read

24 października 2019 2 min read

W pełni autonomiczne Tesle jeszcze w tym roku? Jednak tylko dla wybranych2 min read

Elon Musk cały czas pracuje nad udoskonaleniem systemu sterowania Teslą, aby zapobiegać powstawaniu wypadków. W ostatnim czasie nie brakowało doniesień o błędach autopilota, które doprowadzały do licznych kolizji drogowych. Pojawiła się więc presja, aby utworzyć nową wersję systemu, który pozwoli na samodzielną jazdę bez najmniejszych problemów.

Producent samochodów zawsze stara się możliwie jak najszybciej znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Właśnie dzięki samozaparciu Elon Musk osiągnął naprawdę wiele, a Tesla ma niesamowite wyniki sprzedaży. Nic więc dziwnego, że system full self-driving jest już na tyle dopracowany, by można było udostępnić go wybranym kierowcom do testów. Twórca jest dumny z faktu, iż jeszcze przed końcem roku chwali się takim postępem w pracach przed swoimi inwestorami. Kto i kiedy będzie mógł sprawdzić udoskonalony system?

Testy beta full self-driving w praktyce już niebawem

Elon Musk informuje, że do końca roku na drogach pojawi się kilka całkowicie autonomicznych pojazdów. Udoskonalony system prowadzenia trafi tylko do wybranych kierowców, którzy w pełni wykorzystają jego potencjał. Full self-driving ma oznaczać, że samochód będzie w stanie samodzielnie pokonać trasę z domu do pracy, bez najmniejszej ingerencji człowieka. Oczywiście w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek przeszkody na drodze, kierowca będzie musiał przejąć stery, jednak Musk nie przewiduje większych problemów w nowej wersji.

Full self-driving nie na każde warunki?

Jeszcze na początku tego roku Elon Musk zapowiedział, że dąży do osiągnięcia autonomiczności Tesli do poziomu piątego. Oznaczałoby to, że pojazd będzie gotowy do jazdy na każdych drogach i w każdych warunkach. Wraz z zapowiedzią nowego systemu pojawiły się jednak sprzeczne doniesienia, jakoby full self-driving nie był jednak dostosowany do dróg na całym świecie. Garść posiadaczy Tesli będzie mogła się o tym przekonać już niebawem. Reszta natomiast będzie musiała obejść się smakiem. Dopiero w połowie 2020 roku FSD ma pojawić się oficjalnie na rynku.

Elon Musk przekonywał wielbicieli marki, że do 2020 roku system autonomicznej jazdy będzie tak zaawansowany, że kierowcy nie będą musieli zwracać uwagi na drogę. Czy rzeczywiście mu się to uda? Tego tak naprawdę nie da się ocenić w tym momencie. Jeśli jednak nowy system okaże się sukcesem, prawdopodobnie niebawem Tesla dołączy do Ubera, oferując całkowicie autonomiczne taksówki.

Źródło: The Verge