Auto Wieści

Volvo rozpoczyna sprzedaż elektrycznych ciężarówek na rynku europejskim2 min read

13 listopada 2019 2 min read

Volvo rozpoczyna sprzedaż elektrycznych ciężarówek na rynku europejskim2 min read

Elektryczne samochody powoli zaczynają opanowywać rynek. Z roku na rok pojawia ich się coraz więcej, głównie za sprawą wzrastającej liczby producentów, oferujących przeróżne modele elektryków. Nadeszła jednak pora, aby nie tylko osobówki stały się bardziej pro ekologiczne. Koncern Volvo postanowił opracować elektryczną ciężarówkę, która w niedalekiej przyszłości ma się pojawić w Europie.

Do tej pory żaden z producentów nie podjął się próby wykonania własnej elektrycznej ciężarówki. Pojawiały się już motocykle, autobusy oraz wiele innych środków transportu, które są dla nas naprawdę cenne, niemniej ten konkretny temat jakoś wciąż twórcom nowych technologii „umykał”. Żeby wpaść na pomysł zaprojektowania i wykonania elektrycznych ciężarówek, bez wątpienia trzeba mieć sporą wiedzę i doświadczenie – a tego Volvo nie brakuje.

Volvo Trucks i pomysł na elektryczne ciężarówki

Producent oficjalnie ogłasza, że modele Volvo FL oraz FE mają pojawić się w wybranych krajach Europy. Wszystko przez wzgląd na duże zapotrzebowanie bardziej ekologicznych rozwiązań z zakresu transportu, także towarowego. Zdecydowanie mniejszy hałas takich pojazdów i brak emisji spalin mógłby pozwolić im poruszać się po miastach oraz wykonywać niezbędne dostawy. Wpłynęłoby to także na lepszą organizację pracy – samochody ciężarowe mogłyby rozpoczynać pracę znacznie wcześniej, nie budząc hałasem pobliskich mieszkańców. Dzięki temu udałoby się zapobiec utrudnieniom w ruchu w godzinach szczytu i licznym zażaleniom innych kierowców.

Co mają do zaoferowania Volvo FL oraz FE?

Koncern wychodzi z założenia, że jest w stanie sprostać zarówno wymaganiom środowiskowym, jak i handlowym. Lepsza organizacja ruchu oraz brak emisji spalin zachęciłby dostawców do korzystania z takich rozwiązań. Do tej pory największym wyzwaniem dla Volvo było połączenie świetnej ładowności ze zoptymalizowanym zasięgiem pojazdów. Wszystko jednak wskazuje na to, że produkcja elektrycznych ciężarówek zakończyła się sukcesem i już niebawem pojawią się one w sprzedaży.

elektrycznych ciężarówek

Zaprezentowane modele zostały opracowane przy współpracy ze szwedzkimi klientami. Otrzymane informacje zwrotne były niezwykle cenne, ale co najważniejsze pozytywne – kierowcy docenili nie tylko cichą pracę, ale również płynne przyspieszenie, czy responsywny układ napędowy. Właśnie dlatego Volvo zaplanowało rozpoczęcie sprzedaży już na marzec 2020 roku, póki co w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Francji oraz Holandii. Oba modele mają różnić się od siebie tylko ładownością – FL z udźwigiem do 16t DMC oraz FE do 27t DMC. Brzmi to imponująco i może się okazać ogromnym sukcesem marki. Obyśmy niebawem doczekali się takich rozwiązań również w naszym kraju.

Źródło: Volvo Group