Auto Wieści

Poznajcie TOGG – pierwszego elektrycznego SUV-a z Turcji3 min read

2 stycznia 2020 3 min read

Poznajcie TOGG – pierwszego elektrycznego SUV-a z Turcji3 min read

Prezydent Turcji Tayyip Erdoğan zaprezentował pierwszy elektryczny samochód marki TOGG. Chociaż na razie jest on tylko konceptem, to jego produkcja ma ruszyć już w 2022 roku.

TOGG to konsorcjum założone w 2018, którego celem było stworzenie narodowego elektrycznego samochodu. Znamy takie plany doskonale, przecież i u nas coś takiego planowano. W przypadku TOGG na planach nie stanęło. Firma od razu budowała silny fundament i zaplecze dla swojego produktu. Obecnie TOGG składa się z BMW, Anadolu Group, Kok Group, Turkcell i Zorlu Holding. Firma ma też doświadczonych pracowników wysokiego szczebla. Prezesem jest Gurcan Karakas, który wcześniej był szefem Boscha. Dyrektorem operacyjnym jest Sergio Rocha, były dyrektor generalny General Motors Korea.

togg

TOGG ma też silne wsparcie rządu. Na wydarzeniu związanym z prezentacją kilku modeli pojawił się Prezydent Turcji Tayyip Erdoğan. Przedstawił on plany firmy na budowę elektrycznego pojazdu, które pokrywają się z celami jego partii AKP. Szefostwo firmy TOGG planuje budowę 175 tys. sztuk pojazdów elektrycznych rocznie. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć w najbliższych latach około 3,7 miliarda dolarów. Prezydent Turcji zakomunikował również, że TOGG ma być marką globalną i oferowany będzie na obcych rynkach. Oprócz tego zdradził też plany rozbudowy stacji ładowania dla EV oraz gwarancję zakupu aż 30000 samochodów TOG przez rząd jego kraju.

TOGG

 

Jaki będzie pierwszy model?

Chociaż na prezentacji można było zobaczyć kilka konceptów, tym najbliższym produkcji jest SUV. Każdy z modeli cechuje się świetnym wyglądem, który odpowiada obecnym trendom na rynku. Odpowiedzialnym za warstwę stylistyczną jest studio Pininfarina, które wygrało konkurs na zaprojektowanie nadwozia TOGG.

togg

SUV TOGG będzie oferowany w kilku wersjach. Podstawowa zaoferuje napęd na tylne koła, moc rzędu 200 KM, 7.6 sekundy do setki oraz zasięg 300 kilometrów. Mocniejszy wariant zaoferuje dodatkowy silnik w przedniej osi oraz dodatkowy pakiet akumulatorów. Dzięki temu legitymować się będzie mocą około 400 KM, przyśpieszeniem 4.8 sekundy do setki oraz 500-kilometrowym zasięgiem. Oba modele pozwolą na szybkie ładowanie. Poziom 80% baterii to tylko 30 minut ładowania.

TOGG chce, by każdy z samochodów był maksymalnie bezpieczny. Ma też oferować zaawansowane systemy infotainment z łącznością 5G oraz autonomiczną jazdę (której poziom będzie ewoluował). Oprócz SUV-a zaproponowane będą też pojazdy w nadwoziu typu sedan, kombi i kabriolet.

Produkcja tego modelu odbywać się będzie wyłącznie przez firmy prywatne. 85% części ma być pozyskanych od firm tureckich i produkujących w tym właśnie kraju. Sama budowa odbywać się będzie w Gebze, które uznawane jest za turecką dolinę krzemową.

Zdaniem Rozładowanych:

Wygląda na to, że Turcja ma niezły plan na własny pojazd elektryczny. Wsparcie dużych firm i doświadczonego szefostwa to dodatkowy atut, którego nie można przecenić. TOGG wygląda nowocześnie i zaoferuje osiągi, które pozwolą mu konkurować nawet z doświadczonymi graczami. Pytaniem pozostaje cena i finalna dostępność.

TOGG TOGG TOGG TOGG

Źródło: Electrek