Lifestyle Wieści

Tesla pokazuje zdjęcia z budowy Gigafactory 3. Imponujące postępy!2 min read

26 lipca 2019 2 min read

Tesla pokazuje zdjęcia z budowy Gigafactory 3. Imponujące postępy!2 min read

Tesla to firma przyszłości. To wie każdy, kto chociaż trochę interesuje się elektrycznymi autami, a także rozwijaną technologią autonomiczną. Firmie niestraszne są problemy biurokracyjne, czy też finansowe. Chociaż ta druga kwestia wydaje się, że ostatnio jest trochę podreperowana.

Już kilka miesięcy temu Elon Musk poinformował, że w Szanghaju powstanie Gigafactory 3. Miał to być pierwszy zakład produkcyjny Tesli na terenie Chin. Jak wiadomo, Elon Musk nie rzuca słów na wiatr i właśnie teraz firma pokazuje pierwsze zdjęcia z budowy. Rozmach fabryki robi wrażenie!

Warto zaznaczyć, że szanghajska Gigafactory 3 będzie także pierwszą fabryką pojazdów elektrycznych w Chinach, która w całości należy do zagranicznego producenta. Tesla zawsze musi być tą pierwszą. Postawienie fabryki akurat w Chińskiej Republice Ludowej to nie tylko kwestie obniżenia kosztów. Wygląda na to, że firma idealnie wstrzeliła się w kryzys handlowy na linii Stany zjednoczone-Chiny właśnie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to nielogiczne, że w kryzysowym momencie, amerykański gigant poczynią takie inwestycje. Nic bardziej mylnego. Posiadanie fabryki w tym kraju, która dostarczy kompletne samochody Tesli, omija tak naprawdę kwestie handlowe pomiędzy oboma krajami. Azjatycki kraj to największy rynek motoryzacyjny na świecie, a uniknięcie importowych taryf (które notabene skaczą non stop) pozwoli zaoszczędzić masę pieniędzy.

Gigafactory 3 – budowa w Szanghaju w trybie przyspieszonym

Niespełna osiem miesięcy temu Tesla ogłosiła podpisanie umowy z chińskimi władzami. Trzy miesiące później firma otrzymała powierzchnię 210 akrów i budowa ruszyła. Najnowsze zdjęcia pokazują, że fabryka jest na ukończeniu, co jest nie lada osiągnięciem. Tesla opublikowała specjalne oświadczenie:

„Gigafactory Shanghai nadal nabiera kształtu, a w drugim kwartale rozpoczęliśmy przenoszenie maszyn do zakładu w pierwszej fazie produkcji. Będzie to uproszczona, bardziej opłacalna wersja naszej linii Model 3 o wydajności 150 000 jednostek rocznie. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, cena bazowa Modelu 3 to 328 000 juanów. Biorąc pod uwagę, że chińscy klienci kupili w zeszłym roku ponad pół miliona średniej wielkości sedanów premium, rynek ten stanowi silną długoterminową szansę dla Tesli. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie produkcji w Chinach do końca tego roku. Celujemy w produkcję pół miliona aut na całym świecie w okresie 12 miesięcy, kończącym się 30 czerwca 2020”.

Udostępnione zdjęcia pochodzą z plików PDF akcjonariuszy, dlatego są bardzo kiepskiej jakości. Jak tylko Tesla opublikuje je w lepszej rozdzielczości, na pewno je zamieścimy.