Auto Wieści

Tesla najbezpieczniejsza? Model 3 otrzymał najwyższą nagrodę IIHS3 min read

20 września 2019 2 min read

Tesla najbezpieczniejsza? Model 3 otrzymał najwyższą nagrodę IIHS3 min read

Zaledwie miesiąc temu informowałam Was o testach bezpieczeństwa IIHS Audi E-Tron, które wypadły naprawdę świetnie. W tamtym momencie był to pierwszy elektryk, uzyskujący niepowtarzalne wyniki podczas wszystkich prób, jednocześnie znacznie wyprzedzając swoich rywali. Jak jednak widać Tesla nie potrzebowała zbyt wiele czasu, kiedy poczuła oddech konkurencji na plecach, aby przygotować swój model 3. generacji do tych samych testów.

Wyniki nie mogły być więc inne! Tesla 3 swoimi technologiami i dbałością o bezpieczeństwo pasażerów uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu IIHS. Oczywiscie już podczas testów E-Trona było wiadomo, że zbliża się dla niego godny konkurent, dopracowywany przez zespół Elona Muska. Ale takich wyników nie spodziewał się chyba nikt. Zresztą przekonajcie się sami!

Top Safety Pick+ dla elektryka – Tesla 3

Top Safety Pick to najwyższa nagroda w testach bezpieczeństwa, jaką można uzyskać. W tym miesiącu trafiła ona w ręce Tesli, która uzyskała co najmniej dobre wyniki w każdej z trzech kategorii. Poza testem istotne jest również posiadanie przez każdy model przedniego układu zapobiegającego wypadkom oraz reflektorów o bardzo mocnych parametrach. Najwidoczniej wszystko to grupa Muska zawarła w Tesli 3, która jako jedyny model tego producenta może pochwalić się nagrodą za najwyższy stopień bezpieczeństwa. Model S niestety nie spełniał wszystkich kryteriów, choć dzieliło go naprawdę niewiele od wyróżnienia IIHS, z kolei model X nigdy nie został poddany testom. Mimo to Tesla może odhaczyć kolejny zrealizowany punkt na swojej liście, czyli stworzenie najbezpieczniejszego elektryka na świecie.

 

Szczegółowe wyniki testów IIHS

Tesla 3, podobnie jak Audi E-Tron, uzyskała dobre oceny we wszystkich trzech kategoriach. Była ona poddawana testom bezpieczeństwa zderzenia frontowego od strony kierowcy, zderzenia przodem oraz od strony pasażera. W każdej próbie amerykański elektryk okazał się naprawdę dobrym konkurentem, co skłoniło IIHS do przyznania mu najwyższego możliwego tytułu. Pełen raport z testów oraz kategorie brane pod uwagę przy ocenianiu znajdziecie TUTAJ. Tymczasem zobaczcie, jak wyglądała Tesla 3 podczas walki o tytuł najbezpieczniejszego samochodu.

Po publikacji wyników marka udostępniła na swoim blogu wpis o treści:

Konstruujemy nasze samochody, aby były najlepsze na świecie — w każdej kategorii. Model 3, nasz najtańszy jak dotąd samochód, nie jest wyjątkiem. Od samego początku zaprojektowaliśmy go jako jeden z najbezpieczniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek zbudowano, w celu zapewnienia jak największej liczby modeli 3 w drodze, aby kontynuować naszą misję.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego nasze funkcje bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego wyposażenia bezpieczeństwa są standardem we wszystkich naszych samochodach. Zależy nam również na tym, aby nasze samochody były z czasem jeszcze bezpieczniejsze dzięki aktualizacjom bezprzewodowym, pomagając nam zapewnić wszystkim kierowcom Tesli dostęp do najlepszych funkcji bezpieczeństwa dostępnych w ich samochodach.

Tesla po raz kolejny postanowiło udowodnić, że dąży do stworzenia najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Nie tylko systemy chroniące kierowcę oraz pasażerów są stale dopracowywane, ale również autonomiczny pilot, który nadal popełnia wiele błędów. Jeśli jednak marka cały czas będzie podążała w tym kierunku, co teraz, na pewno uda jej się osiągnąć wyznaczony cel.

Źródła: The Verge, Electrek