Wieści

Taką funkcję powinno mieć każde auto! Tesla wprowadza „tryb psa”2 min read

14 lutego 2019 2 min read

Taką funkcję powinno mieć każde auto! Tesla wprowadza „tryb psa”2 min read

Tesla wprowadza właśnie do swoich samochodów tryb psa. Pomoże on zwierzakom przetrwać gorące chwile, kiedy ich właściciele muszą na chwilę wyjść. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo najlepiej byłoby zabrać pupila ze sobą, ale lepsze takie, niżeli trzymanie go w kilkudziesięciu stopniach.

Co prawda mamy jeszcze zimę, do upałów daleko, ale łatwo sobie przypomnieć historie z letnich miesięcy. Wtedy to, co chwilę można było usłyszeć, jak nieodpowiedzialni właściciele zostawiali zwierzaki w samochodach. Wystarczy kilka minut i powietrze w środku nagrzewa się do wysokich temperatur. Jedynym ratunkiem, pod nieobecność właściciela jest wybicie szyb, co budzi oburzenie w tychże właścicielach, bo przecież „wyszli tylko na chwilę”. Sytuacje spotykane są zarówno w przypadku zwierząt, jak i małych dzieci.

Firma Tesla postanowiła ograniczyć liczbę tragedii, do jakich dochodzi na całym świecie. W swoich samochodach wprowadza właśnie „tryb psa”. Z samochodem spalinowym jest o tyle łatwiej, że osoby postronne łatwo mogą zorientować się, że silnik jest wyłączony i pozostawionym zwierzakom grozi niebezpieczeństwo. W przypadku aut elektrycznych pojawia się już problem, bo auta zazwyczaj nie słychać nawet jak zasilanie jest. Aktualizacje oprogramowania są już dostępne, podniosą one bez wątpienia bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Wykorzystano do tego funkcję ochrony kabiny przed przegrzaniem. Ta była już dostępna od 2016 roku w Tesli.

Opcja zapobiegająca przegrzaniu utrzymywała temperatury bezpieczne, ale wysokie. Tryb psa natomiast ma na celu chłodzić powietrze, tak aby było ono komfortowe. W dokumentacji dotyczącej aktualizacji oprogramowania Tesla tak opisuje nowy tryb:

„Dbaj o wygodę swojego psa w samochodzie, pozwalając ludziom przechodzić bez stresu, że zwierzakowi coś grozi. Oprócz utrzymywania włączonej klimatyzacji w samochodzie, na ekranie dotykowym wyświetlana jest aktualna temperatura kabiny. Aby włączyć Tryb Psa, wystarczy stuknąć ikonkę wentylatora w dolnej części ekranu, gdy auto jest zaparkowane. Ustaw wtedy „utrzymuj temperaturę” na „DOG”, wyreguluj temperaturę, a następnie zostaw auto, wiedząc, że Twoje zwierzę jest bezpieczne. Tryb Psa pozostanie cały czas włączony. Jeśli jednak bateria spadnie poniżej 20% naładowania, otrzymasz powiadomienie w aplikacji na smartfonie”.

Jak zastrzega Tesla, istotne jest także przestrzeganie lokalnych przepisów. Nie w każdym kraju dozwolone jest trzymanie zwierząt w zamkniętym samochodzie. Sam odradzam pozostawianie zarówno zwierzaków, jak i dzieci w autach, nawet pomimo włączonej klimatyzacji. Nigdy nie wiadomo co może nas spotkać, kiedy „na chwilę” wyjdziemy z samochodu. Czas nie jest aż tak cenny, jak bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i naszych pupili.