Auto Lifestyle Wieści

Spóźniony elektryk od Mazdy wkracza na rynek – można składać zamówienia na MX-302 min read

24 października 2019 2 min read

Spóźniony elektryk od Mazdy wkracza na rynek – można składać zamówienia na MX-302 min read

Trzeba przyznać, że rynek samochodów elektrycznych jest już bogaty w wiele marek. Znaleźli się jednak i tacy producenci, którzy nigdy nie ukazali jeszcze własnych projektów. Jednym z nich jest właśnie Mazda – japoński koncern samochodowy, nieco spóźniony ze swoimi pomysłami. Pojawił się on na Tokyo Motor Show, aby przedstawić światu pierwszy w pełni elektryczny pojazd ze znaczkiem Mazdy. Co więc znajdziemy w modelu MX-30?

Japoński rynek motoryzacyjny zawsze był pełen ciekawych pomysłów i koncepcji pojazdów. Wielbiciele Mazdy na pewno spodziewali się więc, że tak długi czas produkcji pierwszego elektryka, niesie za sobą coś naprawdę wyjątkowego. Po oficjalnej prezentacji mogę jednak śmiało powiedzieć, że będzie to przeciętny samochód elektryczny, który na pewno nie zaskoczy nas technologią. Jedyną szansą na uratowanie MX-30 może być jego design, zresztą zobaczcie sami:

Podstawowe dane techniczne elektrycznej Mazdy MX-30

Większość specyfikacji technicznej była znana już jakiś czas temu. Pojazd został wyposażony w akumulator o mocy 35,5 kWh oraz napęd, który generuje moc 142 KM i 246 Nm momentu obrotowego. Model europejski na pełnej baterii ma być w stanie przejechać około 210 km, co w porównaniu z innymi elektrykami jest dość słabym wynikiem. Utrzymuje za to standardową moc ładowania, wynoszącą w trybie zmiennym do 6,6 kW, a z wykorzystaniem prądu stałego do 50 kW. Producent nie podał jednak jeszcze informacji, czy pojazd zostanie wyposażony w oba złącza, czy podczas zakupu będzie można wybrać jedno z nich.

Drzwi freestylowe niczym z RX-8

Większą uwagę niż dane techniczne, przykuwa dość oryginalny design, nawiązujący do kultowej Mazdy RX-8. Producent zachował estetykę pojazdów elektrycznych, jednak starając się wyróżnić spośród innych marek, wybrał nietypową konstrukcję. Mowa oczywiście o tylnych drzwiach, których zadaniem jest poprawienie otwartości przestrzeni. Konstrukcja otwierania od środka do 90o ułatwi wsiadanie oraz wysiadanie pasażerom, gwarantując komfort jazdy nawet w najdłuższych trasach. Oto przed Wami Mazda MX-30!

mazda mx-30 mazda mx-30

Producent ogłosił, że przedsprzedaż tego modelu w Europie właśnie się rozpoczęła. Pierwsza wersja została wyceniona na 149 990 zł i ma zawierać bardzo bogate wyposażenie. Wśród niego znajdzie się pełna nawigacja, cyfrowe zegary, wyświetlacz na szybie oraz wiele więcej. Płatność ta obejmuje 3 lata gwarancji na pojazd oraz 8 lat gwarancji na akumulator. Oferta prezentuje się dość dobrze, jednak ze względu na niewielki zasięg może nie trafić w gusta amatorów samochodów elektrycznych. A Wam jak się podoba najnowsza Mazda?

Źródło: Electrec