Moto Wieści

Skuter elektryczny od Xiaomi z zasięgiem 120 km? To nie bajka2 min read

7 listopada 2019 2 min read

Skuter elektryczny od Xiaomi z zasięgiem 120 km? To nie bajka2 min read

Pełnoprawne pojazdy elektryczne przeżywają istny rozkwit, który zapoczątkowały te mniejsze, jak np. hulajnogi. Nie tak dawno pisaliśmy o polskiej premierze Harley’a, a teraz czas na drugą stronę stawki – elektryczny skuter od Xiaomi.

Choć projekt w sprzedaży ma pojawić się dopiero wkrótce, nie ma żadnych informacji czy trafi kiedykolwiek w nasze ręce. Jak dobrze wiadomo, portfolio chińskiego giganta jest wielkie i jedynie niewielka część trafia do Europy. Wynika to z kwestii prawnych, CE itp. Myślę, że z pojazdami jak np. skuter, który będzie się poruszał po drodze, nie będzie lepiej. W końcu tam regulacji jest znacznie więcej. Choć nie skreśla to całkowicie europejskiego odbiorcy, na pewno musimy uzbroić się w cierpliwość.

Molink

Zanim jednak zaczniemy narzekać na brak dostępności, zobaczmy, czy mamy czego żałować.

Xiaomi wypuściła kolejny pojazd elektryczny w ramach swojej platformy crowdfundingowej. Jest to zwyczajnie niezwyczajny skuter elektryczny, którego cena zaczyna się od 785$ na rynku chińskim. Motocykl elektryczny Molinks jest opracowywany wspólnie przez firmy Qianjiang Motorcycle i Thunder. Pierwsza z nich to znana marka w branży motocyklowej na lokalnym rynku.

Molink zdążył już zebrać wiele nagród, zanim trafił do sprzedaży. Warto wspomnieć tutaj o niemieckiej nagrodzie IF Design Award w 2018 roku.

Parametry

Wygląd pojazdu możemy dostosować oczywiście do gustu właściciela, ale przecież to nic rewolucyjnego. To, co budzi podziw to zasięg na poziomie 120 kilometrów przy jeździe 35 km/h. Prędkość maksymalna wynosić będzie nawet 55 km/h. Nawet jeżeli zostanie ona zablokowana z jakichkolwiek powodów, znajdzie się i na to metoda. Historia pokazała, że większość produktów jeżdżących Xiaomi ma ukryty potencjał, który można odblokować. Obiecuje to zestaw 2 baterii litowych o pojemności 20 Ah i napięciu 60 V.

Mogę powiedzieć, że skuter na zdjęciach wygląda naprawdę ciekawie i nie przypomina elektrycznych mydelniczek. Widać tutaj wiele nowoczesnych smaczków, jak chociażby kontrola pojazdu z aplikacji. Pierwsze wysyłki odbędą się 19 grudnia, zatem już niedługo zobaczymy pierwsze testy.