Auto Moto Wieści

Rok 2019 był pełen postępów w branży pojazdów elektrycznych5 min read

6 stycznia 2020 4 min read

Rok 2019 był pełen postępów w branży pojazdów elektrycznych5 min read

Mimo tego, że jako Rozładowani istniejemy dopiero od listopada, to branża elektromobilności towarzyszyła nam już od dłuższego czasu. Widząc to, jak producenci angażują się w rozwój projektów elektrycznych, dostrzegliśmy ogromny potencjał branży i postanowiliśmy ją Wam przybliżyć. Przez ten czas mogliście przeczytać u nas dziesiątki artykułów – od tych przedstawiających najnowsze modele samochodów, przez prototypy motocykli, aż do rozbudowy sieci ładowania. Dzięki temu mogliśmy wspólnie śledzić postępy, jakie miały miejsce w 2019 roku. Przejdźmy zatem do krótkiego podsumowania tego, co najbardziej wpłynęło na rozwój branży pojazdów elektrycznych.

Należy zacząć przede wszystkim od tego, jak bardzo w ubiegłym roku kładziono nacisk na rozbudowę infrastruktury. Pojawiły się dziesiątki firm, które postawiły sobie za cel budowę setek stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych, co mogłoby znacznie ułatwić dalekie podróże. W końcu przewiduje się, że już za kilkadziesiąt lat na drogach będą przeważały samochody EV, dlatego nadeszła najwyższa pora, by zadbać o wystarczającą liczbę miejsc ładowania oraz systemy szybkoładujące. To jednak dopiero początek!

Co się wydarzyło w branży pojazdów elektrycznych w 2019 roku?

Nie brakowało zarówno nowych projektów, jak i prezentacji długo oczekiwanych modeli. Podczas niejednych targów poznaliśmy zarówno elektryczne wersje kultowych modeli, jak i totalne nowości, zachwycające nie tylko swoim wyglądem, ale również zasięgiem czy mocą. Zobaczcie więc nasze zestawienie wydarzeń, które miały duży wpływ na rozwój branży pojazdów elektrycznych w ubiegłym roku.

Zacznijmy może od jednego z najbardziej obiecujących producentów, czyli Volkswagena. W tym roku nie tylko dopuścił ID.3 do sprzedaży, ale również ujawnił projekt SUV-a ID.4, jaki ma zadebiutować już niebawem. A to dopiero początki niemieckiego koncernu w branży elektrycznej, bowiem zapowiedział on wypuszczenie ponad 70 modeli w ciągu najbliższych 10 lat! Brzmi to naprawdę imponująco i prawdopodobnie to właśnie Volkswagen przyczyni się do elektryfikacji większej części Europy.

id 3

Na drogi wyjechały także inne kultowe samochody, jak na przykład Audi E-Tron, który już niebawem ma doczekać się swojego drugiego wydania. Elektryczny SUV cieszy się dużą popularnością ze względu na komfort jazdy, a mimo tego, że jego zasięg jest naprawdę niewielki.

e-Tron

Ponadto zaprezentowano wyjątkowe modele pojazdów sportowych, czyli Mustang Mach-E oraz Porsche Taycan. Pierwszy z nich budził wiele kontrowersji, bowiem model „Mustang” od zawsze był zarezerwowany dla typowo sportowych samochodów. Ten jednak to crossover, stąd wątpliwości co do jego kwalifikacji, jednak jego sylwetka i osiągi udowadniają, że to był najlepszy pomysł, by właśnie przy pomocy Mustanga rozpocząć elektryfikację pojazdów.

mach-e

Porsche Taycan stanowi z kolei konkurencję dla Tesli S, co już niejednokrotnie było testowane. Ten sportowy samochód z niesamowitymi osiągami, zwłaszcza model Turbo S, jest w stanie w niecałe 3 sekundy osiągnąć prędkość 100 km/h! Jest to więc najlepiej zapowiadający się samochód elektryczny 2019 roku.

taycan

W takim zestawieniu nie może zabraknąć oczywiście Riviana. Daniel niejednokrotnie pokazywał Wam jego możliwości. Co ciekawe, głównym kupującym pick-upy jest przede wszystkim Amazon! Czy oznacza to, że marka zainwestuje w kolejne modele praktycznych pojazdów? Mam nadzieję, że przekonamy się niebawem.

rivian

Czas na elektryczne motocykle!

Pierwszą marką, jaka podjęła się realizacji elektrycznego motocykla, jest oczywiście Harley Davidson! Firma znana przez wszystkich fanów jednośladów, którzy cenią sobie komfort jazdy oraz niesamowite osiągi. W tym przypadku nie mogło być więc inaczej! LiveWire miało także swoją oficjalną premierę w Warszawie, na której nie mogło nas zabraknąć. Byliśmy naocznymi świadkami pokazu, w którym udział brali także szturmowcy. Uważamy, że jak do tej pory nie zaprezentowano bardziej stylowego, a jednocześnie nowoczesnego motocykla elektrycznego na rynku. Na ten moment nie jest on oczywiście jedyny.

livewire

Wśród naszych artykułów mogliście przeczytać również o takich projektach, jak Damon Hypersport Pro, Verge TS czy Yatri, jednak na ich wyjazd na ulicę na pewno trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Największy przełom branży pojazdów elektrycznych 2019 roku

Nie ulega wątpliwości, że największe emocje wśród fanów samochodów EV, wzbudziła premiera Tesli Cybertruck. Mimo początkowego naśmiewania się z sylwetki i wyglądu pick-upa cieszy się on tak sporym zainteresowaniem, że sam Elon Musk był pod wielkim wrażeniem. W zaledwie kilka dni pojawiły się setki tysięcy zamówień, które już w tym roku mają rozpocząć realizację. Mimo to niejednokrotnie widziano już Cybertrucka na ulicach – jego osiągi oraz budowa w rzeczywistości również przykuwają uwagę. Moim zdaniem jest to największy hit 2019 roku w branży, który pokazał, że pojazdy przyszłości to nie tylko elektryczne silniki, ale również niebanalny design.

cybertruck

To oczywiście nie są wszystkie pojazdy oraz plany, jakie zostały zaprezentowane w ubiegłym roku z branży pojazdów elektrycznych. Wybrałam zaledwie kilka z nich, które moim zdaniem miały znaczny wpływ na rozwój i na pewno będzie o nich jeszcze głośno. Mam jednak nadzieję, że jako nasi czytelnicy również dostrzegacie potencjał branży oraz to, jak szybko na ryku pojawiają się kolejne nowości. A Wy macie swojego tegorocznego ulubieńca?