Moto Wieści

Rivian R1T, R1S mają wbudowane sterowanie głosowe Amazon Alexa2 min read

10 stycznia 2020 2 min read

Rivian R1T, R1S mają wbudowane sterowanie głosowe Amazon Alexa2 min read

Inteligentne systemy oraz sterowanie głosowe w samochodach pojawiają się od dłuższego czasu. Coraz większa liczba producentów decyduje się na to, by udoskonalić własne projekty, dodając odrobinę nowych technologii, poprawiających komfort jazdy. Do tej pory największym liderem był rynek niemiecki, jednak Rivian rzuca im wyzwanie, wykorzystując w swoich autach pełną integrację z asystentem Amazona, Alexą.

Zaledwie kilka dni temu wspominałam o tym, że Amazon dośc mocno dofinansowuje projekty Riviana. Tym razem postanowił postawić na coś bardziej praktycznego i udostępnił swojego asystenta głosowego producentowi, by ten fabrycznie montował go w swoich pojazdach. W niedalekiej przyszłości Alexa ma pojawić się w modelach R1T oraz R1S, zjeżdżając wprost z linii produkcyjnej.

alexa

Sterowanie głosowe to ważny krok dla branży elektryków

Do tej pory głównie ekologię oraz ciekawy design przekonywały kierowców do zakupu pojazdu elektrycznego. Z czasem w grę zaczęła wchodzić moc, przyspieszenie oraz często dość spory zasięg, gwarantujący pokonanie długiej trasy na jednym ładowaniu. Teraz może chodzić o coś zdecydowanie więcej! Rivian, wyposażając swoje samochody w Alexę, może stanowić konkurencję pod względem wyposażenia dla wielu popularnych koncernów. Sterowanie głosowe znacznie poprawi komfort podczas jazdy, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Dzięki takiemu zagraniu Rivian na pewno zyskał jeszcze większe zainteresowanie niż do tej pory.

Do czego będzie wykorzystywana Alexa w czasie jazdy?

Amazon dopracował swojego asystenta pod każdym względem, by spełnił on oczekiwania kierowców, którzy zdecydują się na zakup Riviana. Alexa umożliwi między innymi rozmowę pasażerów z samochodem, zrozumie wszelkie polecenia nawigacji, pozwoli sterować mediami, oknami, wykonywać połączenia oraz wiele więcej. Niektóre z tych funkcji będą dostępne nawet w czasie, kiedy pojazd nie będzie podłączony do internetu. Jest to niezwykle istotne dla aut typu off-road, gdzie często gubi się zasięg.

R1T i R1S to nie są jedyne pojazdy Riviana, gdzie pojawi się Alexa. Producent zobowiązał się do montażu asystenta również w 100 000 całkowicie elektrycznych samochodach dostawczych, jakie niebawem mają trafić do Amazona. Oznacza to, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie doczekamy się pierwszych recenzji działania Alexy w Rivianach.

Źródło: InsideEVs