Wieści

Mazda rozpoczyna produkcję elektrycznego modelu MX-302 min read

22 maja 2020 2 min read

autor:

Mazda rozpoczyna produkcję elektrycznego modelu MX-302 min read

We wtorek 19 maja 2020 r. w fabryce  w Hiroszimie Mazda rozpoczęła produkcję Mazdy MX-30, swojego pierwszego samochodu elektrycznego. Ten stylowy i uniwersalny SUV powstał w odpowiedzi na niezwykle szybko rosnący popyt na samochody elektryczne wśród świadomych ekologicznie kierowców z Europy.

Mazda MX-30 wyposażona jest w napęd e-Skyactiv – pierwszą elektryczną jednostkę napędową Mazdy. Układ napędowy na przednie koła tworzy synchronicznie pracujący silnik elektryczny na prąd przemienny o mocy 107 kW (145 KM), zasilany z akumulatora litowo-jonowego o pojemności 35,5 kWh, dzięki czemu nowy SUV ma zasięg około 200 km (w cyklu mieszanym WLTP).

Wielkość akumulatora trakcyjnego zapewnia optymalną równowagę pomiędzy zasięgiem, który daje klientom pełną mobilność, a emisją CO₂ z perspektywy całego cyklu eksploatacji pojazdu (LCA-Life Cycle Assessment). Akumulator trakcyjny może być doładowany do 80% w ciągu ok. 40 minut przy użyciu szybkiego ładowania prądem stałym.

Ciche i stabilne prowadzenie

Architektura Skyactiv-Vehicle Mazdy MX-30 została dopasowana tak, by harmonicznie dopełnić płynne zachowanie całkowicie elektrycznego napędu. W zestawieniu z wszechstronnymi systemami bezpieczeństwa i-Activsense, nowy elektryczny SUV Mazdy oferuje klientom wyjątkowo ciche i stabilne prowadzenie oraz, podobnie jak każdy inny model Mazdy, zapewnia doskonałe wrażenia z jazdy, co było szczególnie istotne dla inżynierów uczestniczących w pracach nad tym samochodem.

Najnowsze wcielenie filozofii projektowania Mazdy, wielokrotnie nagradzanej stylistyki KODO – Dusza Ruchu wzmacnia orientację Mazdy na rozwój nowoczesnych technologii napędowych.  Bezkompromisowo prosta stylistyka podkreśla piękno dostojnej bryły MX-30, podczas gdy drzwi typu freestyle bez słupków środkowych i wyraźnie odcinająca się linia dachu podkreślają wrażenie przestronności kabiny.

Doskonale zaprojektowane, ergonomiczne wnętrze wyróżnia się kokpitem zorientowanym na kierowcę wraz z pływającą konsolą środkową, która wyposażona jest, po raz pierwszy w historii Mazdy, w 7-calowy dotykowy panel sterujący klimatyzacją. Za spójną całość odpowiadają pozostałe elementy wnętrza wykonane z ekologicznych materiałów takich jak korek, czy tapicerka drzwi zawierająca włókna z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu.

Polskie salony przyjmują już zamówienia na Mazdę MX-30 w cenie od 142 900 zł. Pierwsze egzemplarze pojawią się u Dealerów Mazdy już jesienią tego roku.

Naszym zdaniem:

Mazda MX-30 wyglądem zapowiada się  naprawdę dobrze. Niestety zasięg dyskwalifikuje ten samochód z jazdy dalej niż po mieście. 200 km (WLTP) to naprawdę niedużo 🙁 . Szkoda, że producent nie wdrożył w pojeździe pomysłu z silnikiem Wankla, żeby poprawić chociaż trochę zasięg. Pisał o tym rozwiązaniu Daniel . Cena wydaje się rozsądna jak na elektryka. Jeżeli będzie to samochód na miasto, z dostępem do szybkiej ładowarki tak, żeby w niecałą godzinę naładować mały akumulator – można by było się pokusić o spróbowanie.

Źródło: Materiały Prasowe