Wieści

Pierwsze elektryczne Volvo zadebiutuje z pełnym Androidem2 min read

11 października 2019 2 min read

Pierwsze elektryczne Volvo zadebiutuje z pełnym Androidem2 min read

Już niedługo, bo 16 października, zadebiutuje pierwszy w pełni elektryczny model Volvo. Nowe Volvo XC40 z bezemisyjnym napędem to już wiadomość sama w sobie. Jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę — to pierwszy samochód Szwedów, który działa pod natywną kontrolą Google Android!

O nowym SUV opartym na modelu XC40 jeszcze napiszemy, gdy będzie debiutował za tydzień. Teraz powinniście wiedzieć, że model ten zbudowany jest na platformie CMA (Compact Modular Architecture), z której korzysta również Polestar oraz dwaj chińscy producenci Link, oraz Geely. Spodziewamy się znacznie tańszego pojazdu niż Polestar 2, który zadebiutować ma w cenie ponad 250000 zł. Słabsze mają być osiągi, chociaż jeśli wierzyć plotkom będą całkiem przyzwoite. Mówi się o mocy nawet 340 KM oraz zasięgu około 400 kilometrów na jednym ładowaniu.

To nie Android Auto, to czysty Android!

Z tym czystym na pewno przesadzam, naturalnym jest fakt, że Volvo musi dopasować system do siebie i założonych celów. Ważne jest jednak to, że nie zdecydowano się na integracje systemu infotainments z Android Auto a z natywnym Google Android Automotive. Pisząc natywnym, mam na myśli główną różnicę między Android Auto a Android Automotive.

Volvo XC40

Android Auto napędzany jest naszym telefonem, bez którego nie może działać. Cały obraz kokpitu oraz działające aplikacje to tak naprawdę projekcja obrazu z telefonu. Android Automotive to pełny system stworzony przez Google z myślą o systemach informacyjnych i rozrywkowych w samochodzie. Jest on obsługiwany poprzez komputer pokładowy pojazdu i niezależny od smartphone’a.

To dalej rozwojowy temat, ale wystarczy wspomnieć o dodatkowych możliwościach kontroli radia i cd, HVAC (nawiewu, klimatyzacji i ogrzewania) oraz dodatkowych komponentów, które zaimplementuje producent według własnej woli.

System Android w nowym Volvo XC40 będzie opierał się na dwóch najważniejszych aplikacjach — Google Maps oraz Asystencie Google. Dodatkowo system w Volvo pozwoli na instalację aplikacji z Google Play. Pamiętać jednak trzeba, że nie wszystkie aplikacje zatwierdzone są przez Google do użytku motoryzacyjnego.

Volvo XC40

Google już od ponad dwóch lat pracuje nad zacieśnieniem współpracy z producentami samochodów. Oprócz Volvo ścisła współpraca zawiązana została też z General Motors, grupą PSA, oraz Nissanem i Mitsubishi. Użytkownicy sprzętu Apple nie muszą się jednak obawiać, system oparty o Google Automotive nie wyklucza użycia Apple CarPlay. W opisywanym Volvo dostępny będzie i ten system.

Źródło: Materiał prasowy.