Aktualności e-Gravel i Szosa

NIU SQi — rower, który nie jest rowerem i motocykl, który nie jest motocyklem. Takie rzeczy tylko w Chinach3 min czytania

8 sierpnia 2022 3 min read

NIU SQi — rower, który nie jest rowerem i motocykl, który nie jest motocyklem. Takie rzeczy tylko w Chinach3 min czytania

Niu SQi to ni pies ni wydra. Jest jednak na tyle fajny, że postanowiłem pokazać Wam, na co potrafi wpaść kreatywna marka NIU, gdy produkuje pojazdy dla mieszkańców Chin.

W naszym kraju to trend całkiem niespotykany — elektryczne rowery, które wyglądają jak motocykl i mają ograniczoną prędkość. W wielu jednak krajach pokochano te pojazdy, sukces firmy Super73 i jej podobnych pokazuje, że to coś, co mogłoby się sprawdzić również u nas. Oczywiście, jeśli zapomnimy o tym, że takich pojazdów nie regulują jeszcze nasze przepisy i że w tej cenie można kupić coś znacznie szybszego.

Rower elektryczny jak motocykl? Ja, nie mam nic przeciwko!

NIU SQi hybryda elektrycznego roweru dużej mocy i motocykla

Chyba znacie NIU? Pisaliśmy już kilka razy o tej fantastycznej marce elektrycznych skuterów, hulajnóg i rowerów. Od dłuższego czasu to też popularna marka, której pojazdy można nabyć również w naszym kraju. Nie bez powodu — są fajne, oryginalne, nowoczesne i stosunkowo niedrogie.

 

Jest kilka modeli NIU, których próżno jednak szukać na naszych drogach. To kilka ciekawych skuterów i seria mocnych rowerów elektrycznych. Szkoda też, że najnowszy model w portfolio firmy nie trafi do polskich dystrybutorów NIU. Stworzony został bowiem z myślą o wymogach i potrzebach rynku chińskiego.

NIU SQi
NIU SQi w wersji RAZER, stworzona przy współpracy z producentem akcesoriów gamingowych.

Nowe NIU SQi to pojazd nieoczywisty. Wygląda masywnie, chociaż wcale dużo nie waży. Wygląda agresywnie, ale wcale takiej jeździe nie służy. W końcu nie wygląda jak elektryczny rower, chociaż tak naprawdę to właśnie nim jest.

NIU SQi

Musiałem wpatrywać się naprawdę długo, zanim dostrzegłem dobrze ukryte pedały i mechanizm korbowy. W osi tylnego koła równie dyskretnie schowano 400-watowy silnik, który wspomaga pojazd do 25 km/h. Powyżej tej prędkości musimy zdać się już na własne siły. Jak donoszą źródła serwisu Electrek.co, model ten na rynkach europejskich może wspierać jazdę do prędkości 45 km/h, dzięki czemu wpisuje się w kategorię L1e-B, która stworzona została dla właśnie takich pojazdów. Niestety nie jest pewne, czy model ten trafi również do Europy.

NIU SQi

NIU SQi dostępny będzie w wersjach z akumulatorem 20Ah (960 Wh)lub 24Ah (1,152 Wh). Pozwoli to na przejechaniu dystansu odpowiednio 65 lub 75 km. Tradycyjnie jak w przypadku większości pojazdów od NIU również i SQi wyposażony jest w system łączności i telemetrii oparty na chmurze obliczeniowej. Za pośrednictwem telefonu otrzymuje się więc dostęp do danych o telemetrii, statusie pojazdu oraz jego aktualnej lokalizacji. Za pośrednictwem tej aplikacji można też uzbroić alarm lub zablokować pojazd. Nowe  NIU SQi posiada również inny charakterystyczny element, dzięki któremu można rozpoznać ten pojazd — to fantastyczne oświetlenie LED, które przykuwa uwagę chyba każdego.

NIU SQi

Cenę tego pojazdu ustalono na równowartość 6 150 zł lub 6 550 zł w przypadku modelu z większym zasięgiem. To chyba wcale nie tak dużo.

Więcej informacji na stronie producenta, polecamy jednak użycie tłumacza.

Zawodowo, całkowicie ktoś inny niż mogłoby się wydawać. Jego największe namiętności prócz żony to dobre piwo, ostre papryczki i świeżo palona kawa w hurtowej ilości. Uwielbia nowe technologie i gadżety, ma też spory sentyment do tych starych. Mówi o sobie, że jest „roztańczonym puchem tego świata”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x