Auto Wieści

Elektryczne pojazdy Nissana będą dostarczać energii podczas kataklizmów2 min read

28 marca 2020 2 min read

Elektryczne pojazdy Nissana będą dostarczać energii podczas kataklizmów2 min read

Chociaż klęski żywiołowe nie są w naszym kraju tak dotkliwe, jak w innych rejonach świata, z ciekawością przyglądamy się temu, jak w niesamowity sposób można wykorzystać elektryczne samochody. Nissan przygotował system, który w awaryjnej sytuacji potrafi zasilić budynki i sklepy energią z elektrycznego Leaf.

Trzy miesiące po rynkowym debiucie Nissan Leaf w 2011, północno-wschodnie wybrzeże Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami. Blisko 5 milionów gospodarstw domowych, firm, sklepów oraz innych budynków pozostało bez elektryczności. Nissan w ramach pomocy wysyła tam 66 elektrycznych samochodów. Mają pomóc przywrócić normalność. Po 9 latach druga generacja tego modelu znowu jest gotowa nieść pomoc. Teraz w znacznie większej mierze.

Nissan Leaf będzie zasilał całe budynki

Przeszło 20% wszystkich trzęsień ziemi na świecie o magnitudzie 6 stopni i większej nawiedza Japonię. Oprócz tego kraj doświadczany jest również przez inne kataklizmy jak tajfuny i tsunami. W 2011 jedno z zasadniczych pytań w świetle pojazdów EV dotyczyło tego, gdzie można się udać, żeby je naładować. Po kilku latach, gdy pojazdy elektryczne zadomowiły się na drogach, rozsądniejszym pytaniem jest – jak EV mogą nam jeszcze pomóc.

Po raz pierwszy podobne pytanie skierował personel medyczny. Pytano, czy jest możliwość zasilania akumulatorem samochodu sprzętu medycznego. Szefowie znali odpowiedz na to pytanie, potrzeba było jednak trochę czasu. By rozwinąć i usystematyzować technologię.

Oferowana obecnie na rynku, druga generacja Nissan Leaf e+ dysponuje akumulatorem o pojemności 62 kilowatogodzin. Pozwala to zasilić przeciętny japoński dom przez 4 dni, naładować 6200 smartfonów lub odbyć 100 kursów windą w 43 piętrowym gmachu!

Nissan oraz 4R Energy uhonorowane za walkę w obliczu kataklizmów

Association for Resilience Japan nagrodził Nissan oraz firmę partnerską 4R Energy za starania i rozwijanie technologii odzyskiwania i magazynowania energii z wykorzystaniem pojazdów EV.

Nagroda jest wyrazem uznania dla programu Blue Switch uruchomionego przez Nissana w maju 2018 r. Program promuje wykorzystanie pojazdów elektrycznych do rozwiązywania problemów związanych z zapobieganiem katastrofom, zarządzaniem energią, zmianami klimatu, turystyką i spadkiem liczby ludności. Do końca marca 2020 r. Nissan zawrze 31 umów z lokalnymi samorządami i firmami w sprawie użytkowania pojazdów elektrycznych podczas klęsk żywiołowych i zaraz po nich. W ramach tych umów w razie potrzeby Nissan udostępni pojazdy lokalnym społecznościom i obywatelom w jednostkach ewakuacyjnych.

System zbudowano tak, by był uniwersalny. Oprócz pozyskiwania energii z pojazdu można użyć również jego starego pakietu ogniw lub ogniw solarnych umieszczonych na budynku. Więcej informacji można uzyskać pod tym i tym linkiem.