Auto Moto

Mustang Cobra Jet 1400 – pierwszy elektryczny dragster Forda3 min read

29 kwietnia 2020 3 min read

autor:

Mustang Cobra Jet 1400 – pierwszy elektryczny dragster Forda3 min read

Ford Performance przedstawił niedawno niesamowity prototyp w pełni elektrycznego dragstera Mustanga Cobra Jet 1400. To pojazd robiący wielkie WOW! 1400 KM na pokładzie, moment obrotowy o wartości ponad 1491 Nm od samego początku – i to wszystko z elektryka. Brakuje tylko przeraźliwego ryku silnika i dymu spalin – co pewnie niektórych ucieszy, ale wielbicieli motosportu pewnie lekko zasmuci. Cobra prawdopodobnie „połknie” ćwierć mili w niecałe 8 sekund, rozpędzając się do ponad 270 km/h.

Po raz pierwszy w historii Ford Performance wprowadza wyjątkowego, fabrycznego dragstera – Mustanga Cobra Jet, napędzanego jednostką elektryczną. Zasilany bateryjnie prototyp Mustang Cobra Jet 1400 zaprojektowano z myślą o wygenerowaniu maksymalnej mocy 1400 KM oraz momentu obrotowego o wartości ponad 1491 Nm, osiąganego od najniższego zakresu obrotów, aby zademonstrować możliwości elektrycznego układu napędowego w jednej z najbardziej wymagających klas wyścigowych.

Ford zawsze wykorzystywał sporty motorowe do demonstrowania swoich innowacji – powiedział Dave Pericak, dyrektor globalny Ford Icons. – Elektryczne układy napędowe oferują nam zupełnie nową skalę osiągów, a elektryczny Cobra Jet 1400 jest jednym z przykładów osiągnięcia absolutnego limitu przez nową technologię. Cieszymy się, że możemy ten potencjał pokazać w ekscytującym roku, kiedy do rodziny Mustanga dołącza w pełni elektryczny Mustang Mach-E – dodał Dave Pericak.

Ford Mustang Cobra Jet 1400
Ford Mustang Cobra Jet 1400 

Cobra to prawdziwy Mustang

Po debiucie elektrycznego SUV-a Forda – Mustanga Mach-E – pierwszego w pełni elektrycznego Mustanga, prototyp Cobra Jet 1400 jest kolejną okazją rozwijania dziedzictwa i osiągów Mustanga, a jednocześnie skorzystania z jednej z najnowocześniejszych technologii zespołów napędowych.

Mustang Cobra Jet 1400 jest także hołdem dla oryginalnego modelu Cobra Jet, który jako pierwszy zdominował tory wyścigów równoległych w późnych latach 60. i nadal jest znaczącym graczem w tej klasie.

Ford Mustang Cobra Jet 1400
Ford Mustang Cobra Jet 1400

Ten projekt stanowił wyzwanie dla nas wszystkich w Ford Performance, wyzwanie, w którym uwielbialiśmy się sprawdzać – powiedział w informacji prasowej Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports. – Postrzegaliśmy projekt Cobra Jet 1400 jako okazję do rozpoczęcia prac nad elektrycznymi układami napędowymi, będącymi pakietem tuningowym dla samochodów wyścigowych, z którymi mieliśmy już duże doświadczenie, więc mogliśmy pokonywać wyniki otrzymane w testach osiągów. To był fantastyczny projekt, nad którym warto było pracować i mamy nadzieję, że będzie pierwszym z wielu, stworzonych przez nasz zespół Ford Performance Motorsports.

Ford Performance prowadzi wciąż testy Cobry Jet 1400 przed tegorocznym światowym debiutem, planowanym podczas wyścigów równoległych, gdzie zarówno fani, media, jak i konkurenci będą mieli szansę obejrzeć model, a także sprawdzić, do czego jest zdolny na asfalcie.

Ford Mustang Cobra Jet 1400
Ford Mustang Cobra Jet 1400

Aby uzyskać maksymalne osiągi i efektywność, Ford Performance połączył w tym projekcie siły z kilkoma wyspecjalizowanymi dostawcami: MLe Racecars – Konstruktorzy pojazdów, projektanci, specjaliści w dziedzinie tuningu i integracji podzespołów, Watson Engineering – Wsparcie i rozwój podwozia, konstrukcja klatek, AEM EV – Kalibracja i sterowanie oprogramowania i silnika, Cascadia – dostawca falowników i silników.

źródło: Ford