Auto Moto Wieści

Kultowy elektryczny trójkołowiec od Piaggio podbija świat2 min read

24 grudnia 2019 2 min read

Kultowy elektryczny trójkołowiec od Piaggio podbija świat2 min read

Trójkołowa miniciężarówka na pewno jest dobrze znana większości z Was. Można ją zobaczyć na ulicach wielu krajów świata, jednak to w południowo-wschodniej Azji stały się jednym z głównych środków transportu. Pojazdy wykorzystywane są tam jako taksówki, pojazdy dostawcze, zwłaszcza podczas przewozu żywności po wąskich targowych alejkach. Nic więc dziwnego, że za sprawą indyjskiej inicjatywy, trójkołowce Piaggio mają stać się autami elektrycznymi.

Indyjska organizacja FAME zachęca do tego, by kierowcy chętniej sięgali po bardziej ekologiczne rozwiązania. Elektryczne dwu- i trzykołowe pojazdy mogłyby nie tylko zadbać o jakość powietrza, ale również usprawnić przejazdy. Co ciekawe, urzędy są w stanie nawet zmniejszyć podatek od zakupu aut EV z 12% do tylko 5%.

elektryczny trójkołowiec

Ape E-City, czyli elektryczny trójkołowiec z wymiennymi akumulatorami

Jest to na pewno bardzo cenne spostrzeżenie, bowiem wielu producentów chciałoby zacząć stosować w swoich pojazdach akumulatory wymienne. Elektryczny trójkołowiec od Piaggio zostanie wyposażony w specjalną technologię baterii, z płaskimi i nisko umieszczonymi akumulatorami, które będzie można wymienić w zautomatyzowanych stacjach serwisowych. Dzięki temu małe elektryki będą mogły poruszać się po długich dystansach – wystarczy wymiana akumulatora i można jechać dalej.

E-City w wersji elektrycznej ma być dostępne w sprzedaży za około $2800. Do tej pory na rynku były dostępne odpowiedniki w wersji spalinowej z:

  • dwusuwowym silnikiem o pojemności 50 cm3,
  • czterosuwowym silnikiem o pojemności 197 cm3 oraz 395 cm3,
  • a także jednocylindrowym silnikiem diesla o pojemności 435 cm3.

Ceny tych modeli wahają się od $2000 do $3500, co oznacza, że elektryki znajdą się gdzieś pośrodku.

Największe zainteresowanie wśród kierowców budzi jednak technologia wymiany baterii. Możliwość sprawnego wyjęcia oraz załadowania nowego akumulatora daje szanse na dostarczenie przesyłek zawsze na czas. Indie powinny stanowić przykład dla wielu zachodnich krajów, gdzie sprzedaż elektryków nie cieszy się tak dużą popularnością. W 2019 roku sprzedano tam ponad 150 000 Ape City, co może w przyszłości zaowocować także wysoką sprzedażą elektrycznej wersji trójkołowców. Oznacza to, że Piaggio i jego mini pojazdy zostały już docenione na wschodzie. Teraz pora na to, by zachód zaczął się nimi interesować.

Źródło: Rideapart