Transport Wieści

Kubota X Tractor wygląda kosmicznie i jest autonomiczny2 min read

3 lutego 2020 2 min read

Kubota X Tractor wygląda kosmicznie i jest autonomiczny2 min read

Kubota w naszym kraju większości osób kojarzy się z chińskimi klapkami, których legendę wskrzeszono ostatnio w kreatywny sposób. Dla wielu Kubota to jednak renomowana marka pojazdów rolniczych i właśnie o takiej maszynie ma być ten wpis. Tylko takiej trochę bardziej z kosmosu ;) .

Kubota to japońska firma, która postała w 1890 roku i była początkowo odlewnią stali. Nazwa firmy nawiązuje do jej założyciela — Gonshiro Kubota. Jest jednak też takie słowo w języku japońskim i oznacza dobrze utrzymane (zadbane) pole ryżowe. Po 33 latach od założenia, Kubota zaczyna produkować pierwsze silniki naftowe. W 1947 roku zaczyna podbijać rynek rolniczy i wprowadza pierwszy kultywator. Kolejny przełom to rok 1953, gdy firma wypuszcza na rynek maszyny budowlane.

W 1960 roku Kubota tworzy pierwszy traktor rolniczy (na podstawie prototypu T-15 powstałego w 1958 roku). Dziesięć lat później firma obecna jest na rynku w Stanach Zjednoczonych oraz Europie (Francji). Na początku tego stulecia firma może pochwalić się liczbą 20 milionów wyprodukowanych jednostek i maszyn. Dziś produkcja utrzymuje się na poziomie prawie ćwierć miliona maszyn rocznie. W naszym kraju produkty japońskiej firmy dostępne są od 2004 roku.

 

Kubota X traktor to ciągnik przyszłości nie Sci-Fi

Firma Kubota pokazała koncepcyjny traktor przyszłości na targach rolniczych, które odbywały się od 16 do 17 stycznia w Kioto. To model, który celebruje 50-lecie pierwszego ciągnika koncepcyjnego oraz 130-lecie założenia firmy.

Kubota X Tractor

Niełatwo zauważyć czym jest tak naprawdę ten pojazd. Wygląda kosmicznie, ale firma zapewnia, że tak wygląda przyszłość nowoczesnego rolnictwa. Kubota X Tractor jest w pełni autonomiczny i bezzałogowy. Co najważniejsze dla naszych czytelników — jego napęd jest całkowicie elektryczny.

Chociaż X Tractor wydaje się „przesadzony”, nie powstał w wyniku sennych marzeń. To odpowiedź na jeden z najważniejszych problemów, który trawi japońskie rolnictwo. Chodzi tu o brak rąk do pracy. Japońskie społeczeństwo starzeje się, wielu rolników odchodzi na emeryturę z powodu braku siły (a nie nabycia praw emerytalnych). Rolnicy nie mają niestety swoich następców, co jest wynikiem emigrowania młodych ludzi z regionów wiejskich do dużych miast.

Ta nagła potrzeba skłoniła firmy produkujące sprzęt do opracowywania rozwiązań, które stawiają na automatyzację pewnych procesów a nawet pełną autonomię działania. Firma Kubota w 2017 przedstawiła nową serię maszyn Agrirobo, które potrafią w ten sposób pracować. Kubota X Tractor rozwija ten pomysł jeszcze bardziej.

Źródło: materiały prasowe.