Auto Wieści

Jeśli nie załapałeś się na akcje Tesli, przyglądaj się bacznie cenom tego chińskiego producenta2 min read

28 stycznia 2020 2 min read

Jeśli nie załapałeś się na akcje Tesli, przyglądaj się bacznie cenom tego chińskiego producenta2 min read

Jak niedawno pisaliśmy na łamach Rozładowani.pl akcje Tesli, notowane na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych za nic mają kolejne poziomy oporu. Ich cena wzrosła w ciągu ostatniego kwartału o 125 proc., bijąc na głowę benchmarkowe indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average.

Jednym z istotnych czynników takiego zachowania cen akcji były lepsze wyniki finansowe za ostatni kwartał minionego roku, ale nie bez znaczenia pozostaje także rosnący optymizm chińskiego rynku samochodów elektrycznych. Dodajmy, że jest to największy rynek takich aut na świecie i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będzie rósł z jeszcze większą dynamiką.

Ale Tesla, chociaż największy, to nie jedyny liczący się tam gracz. Wszyscy sfrustrowani przegapieniem dobrego momentu na wejście w akcje firmy Elona Muska mogą zwrócić swoje oczy i ewentualnie pieniądze w stronę chińskiego producenta samochodów elektrycznych BYD.

Jak twierdzi analityk Dan Ives w rozmowie z portalem Barron‚s – Spodziewamy się, że penetracja chińskiego rynku aut elektrykami zmieni się w ciągu najbliższych 2 lat z 5 do 10 proc. Globalna penetracja rynku motoryzacyjnego samochodami elektrycznymi ma do roku 2024 osiągnąć poziom 7 proc.

Amerykański rynek aut elektrycznych z kolei stanowi zaledwie 2 proc. wszystkich samochodów w USA. To ponad połowa mniej niż penetracja elektrykami w Chinach. To Państwo Środka jest dużym motorem napędowym dla sprzedaży m.in. Tesli.

Tymczasem BYD produkuje więcej aut, niż Tesla i sprzedała 460 tys. samochodów w minionym roku. Dla porównania Tesla na całym świecie odnotowała sprzedaż na poziomie 367,5 tys. sztuk. Chiński producent, odmiennie do firmy Elona Muska, sprzedaje nie tylko auta z napędem elektrycznym, ale także spalinowe w proporcjach około 50/50.

Tym samym Tesla sprzedaje więcej elektryków niż BYD w ujęciu globalnym, ale ta ostatnia dzierży prym w sprzedaży aut elektrycznych w samych Chinach. Pomijając porównywalne do Tesli poczynania finansowe BYD, trzeba jeszcze pamiętać o jednym szczególe, który wskazuje na potencjalne słuszne wzrosty jej akcji.

To niejaki Warren Buffet, który na rynku akcji znany jest z tego, że niemal wszystko, czego się dotknie, zamienia się w zysk. W tym miejscu dodam tylko tyle, że Holding Berkshire Hathaway Inc, którego wyżej wymieniony jest CEO, posiada na ten moment już ponad 8 proc. akcji BYD.


Autorem artykułu jest Jakub Tomaszewski.