Auto Moto Wieści

Fabryka akumulatorów EV od General Motors powstanie w Ohio2 min read

6 grudnia 2019 2 min read

Fabryka akumulatorów EV od General Motors powstanie w Ohio2 min read

Zaledwie dwa dni temu wspominałam Wam o nowej fabryce SVOLT Energy i rozpoczęciu produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Nie jest to jednak jedyna firma, jaka w ostatnim czasie postanowiła zainwestować w nowe technologie. Wczoraj General Motors ogłosiło rozpoczęcie współpracy z LG Chem i plany budowy pierwszej fabryki w Lordstown. Czy to oznacza, że pojawia się kolejny groźny konkurent w branży elektromobilności?

Nowa kooperacja zamierza skupić swoje działania wokół produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Obie strony planują zainwestować 2,3 miliarda dolarów w budowę obiektu w Lordstown w Ohio, by móc jak najszybciej rozpocząć realizację planu. Początkowo celem jest uzyskanie ponad 30 Gwh rocznie, co przy odpowiedniej organizacji pracy jest do zrealizowania.

Czym zajmie się nowy zakład General Motors i LG?

Fabryka ma spełnić potrzeby General Motors z zakresu ogniw akumulatorowych, jakie będą niezbędne do planowanych pojazdów. Prawdopodobnie do 2023 roku ma pojawić się aż 20 zupełnie nowych modeli, w tym także prezentowany wcześniej Chevy, który premierę ma zaplanowaną na przyszły rok. Oznacza to, że zapotrzebowane na pojemne oraz trwałe baterie stale będzie wzrastało, a zakład będzie musiał nadążyć z produkcją. Dlatego w Lordstown dostępnych ma być aż 1100 miejsc pracy dla specjalistów z ogromną wiedzą z zakresu elektromobilności.

general motors

Sama dyrektor generalna General Motors mówi: „Myślę, że jest to kluczowy moment na naszej drodze do stworzenia całkowicie elektrycznej przyszłości”. Póki co plan zakłada otwarcie jednej fabryki, jednak pojawiają się doniesienia, jakoby mieszkańcy Michigan również zachęcali do stworzenia zakładu produkcyjnego w ich stanie. Jest możliwe, że za kilka lat zostaną podjęte kolejne kroki w celu rozbudowania współpracy między GM a LG Chem.

Utworzenie kolaboracji z dużym producentem baterii do elektryków może przynieść jednocześnie korzyści, jak i straty producentowi. Zyskał on cennego sojusznika, który pomoże mu w zbudowaniu nowoczesnych baterii, jednak kosztem ostatecznej ceny pojazdów. LG Chem przyznało, że zamierza zainwestować 916 milionów dolarów we współpracę, aby móc rozwijać projekt.

Rynek elektromobilności cały czas zyskuje cennych zawodników, prześcigających się w utworzeniu części idealnych. Należy jednak podkreślić, że General Motors od 2016 roku nie zaprezentowało żadnego elektryka. Czy to oznacza, że rozpoczęcie produkcji baterii jest pierwszym krokiem do przejęcia rynku elektromobilności w najbliższych latach?

Źródło: The Verge