Auto Wieści

Elon Musk sugeruje powstanie nowej giga fabryki w Teksasie2 min read

11 lutego 2020 2 min read

Elon Musk sugeruje powstanie nowej giga fabryki w Teksasie2 min read

Tesla ostatnio przeżywa dobry okres. Wysokie skoki akcji na giełdzie, a zamówienia na samochody stale rosną. Nie dziwi więc fakt, że Elon Musk chce wykorzystać moment i inwestować jeszcze więcej. Teraz sugeruje wybudowanie nowej „gigafactory” w Teksasie, o co zapytał internautów.

Przypomnijmy, że gigafactory powstaje w Chinach (zwiększenie produkcji modelu Y), a także realizowany jest projekt w Niemczech (umowy zostały podpisane, przygotowania do prac ruszyły). Gigafabryka w Szanghaju już działa, a z taśmy ma zjeżdżać 150 tysięcy pojazdów rocznie. Kolejną lokalizacją ma być właśnie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Zarówno w Chinach, jak i we wspomnianych Niemczech, powstać mają również centra projektowe. Na tę chwilę takie centrum znajduje się w Hawthorne w Kalifornii. Jedna z fabryk powstała także w Buffalo w stanie Nowy Jork. Tam jednak produkowane są głównie baterie.

Nazwa z przedrostkiem „giga” nie jest przypadkowa. Ma ona oddać wielkość fabryki. Pierwotnie Tesla nazywała swoje fabryki numerycznie, ale zaczęło się to mieszać i teraz nazwa powstaje od lokalizacji. Mamy zatem Giga Nevada, Giga Nowy Jork, Giga Shanghai i Giga Berlin. Kolejna ma być Giga Texas. Tak przynajmniej sugeruje Elon Musk.

Na Twitterze (bo gdzieżby indziej?) zadał internautom proste pytanie: „Giga Texas?”. W ankiecie zagłosowało na tę chwilę ponad 300 tysięcy osób. Teksas wydaje się wyborem nieprzypadkowym. Ostatnio powstaje tam wiele centrów rozwojowych różnych marek. Sama Tesla rekrutuje w okolicy ekspertów, początkowo do centrum w Palo Alto. Wszystko za sprawą cen – Dolina Krzemowa generuje coraz większe koszty i marki uciekają w inne, tańsze regiony.

Zapewne nowa fabryka mogłaby powstać w okolicach Austin. Tam rozwija się przemysł technologiczny, przez co byłoby to rozwiązaniem logicznym z punktu widzenia ekonomii takiej inwestycji.

Warto zaznaczyć, że to na razie tylko proste pytanie i ankieta na Twitterze. Pamiętajmy jednak, że zamieścił je Elon Musk, który szybko przechodzi od słów do czynów. Powstanie fabryki i w ogóle taki pomysł nie jest zatem niczym odległym. Wręcz przeciwnie – podejrzewam, że podjęte już zostały konkretne kroki w tym kierunku.

źródło: Tesla