Serwis jest sprzedaż. Zapraszamy do kontaktu.
Aktualności

Elektryczny helikopter eHang dopuszczony do lotów w Norwegii i Hiszpanii3 min czytania

17 marca 2020 2 min read

Elektryczny helikopter eHang dopuszczony do lotów w Norwegii i Hiszpanii3 min czytania

Samochody elektryczne zdobywają rynek, skutery napędzane prądem jeżdżą po ulicach, a ostatnią z bolączek jest przestrzeń nad nami. Ekolodzy wiele zarzucają osobom, które często latają samolotami, szczególnie tymi krótkodystansowymi, generującymi (w przeliczeniu na osobę) najwięcej zanieczyszczenia. Ciągle trwają prace nad elektrycznymi samolotami, a kolejne testy pokazują postępy. Jest jeszcze jednak grupa śmigłowców i właśnie jeden z nich, elektryczny eHang został oficjalnie dopuszczony w Norwegii i Hiszpanii.

eHang to chiński producent, który od niedawna próbuje swoich sił w Europie. Przygotowany został model eHang 216, który pomyślnie przeszedł testy na naszym kontynencie. Bez wątpienia jest to pierwszy (wedle mojej wiedzy) elektryczny śmigłowiec, który otrzymuje takie prawa w Europie. W ślad zanim, miejmy nadzieję pójdą kolejni producenci, tak aby nie tylko nasze drogi się elektryfikowały, ale również przestrzeń nad nami.

Urban Air Mobility rendering

Oczywiście uzyskanie uprawnień w Europie to kolejny już krok Hanga, wcześniej udało się uzyskać zgodę amerykańskiego Urzędu Lotnictwa. Teraz urzędy norweski (CAA) i hiszpański podobną zgodę wyraziły. eHang 216 to dwuosobowy helikopter, który jest w pełni elektryczny. Jest to istotne szczególnie dla Norwegii, która zakłada, że ich krajowe loty będą w pełni elektryczne w ciągu najbliższych 20 lat. Oby  za Norwegią poszły inne europejskie kraje, ale to na razie pobożne życzenia.

HU Huazhi founder president CEO of EHang took flight with EHang 216 at EHang Guangzhou command and control center

Szef eHang, Hu Huazhi tak relacjonuje ostatnie sukcesy jego firmy:

„W nowej fali rozwoju przemysłu naftowego w Norwegii EHang spodziewa się wzmocnić branżę O&G dzięki naszym technologiom AAV w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia wydajności oraz promowania wykorzystania zielonej energii. W ciągu ostatnich dwóch lat nawiązaliśmy strategiczne partnerstwa z cennymi partnerami europejskimi, takimi jak Vodafone, FACC i grupa ProSiebenSat.1. Oczekujemy, że będziemy współpracować z bardziej strategicznymi partnerami i pomagać im naszymi bezpiecznymi, autonomicznymi i ekologicznymi rozwiązaniami w zakresie mobilności w powietrzu”.

Chińskiej firmie udało się w Hiszpanii uruchomić pilotażowy program transportu lotniczego. Obejmie on zarówno transport pasażerski, jak i ten przemysłowy. Do współpracy zaproszono sporo miejscowych firm:

„Sewilla rozwinęła bogatą kulturę w ciągu 2000 lat swojej historii, dlatego z przyjemnością współpracujemy z rządem Sewilli w celu wprowadzenia nowej technologii UAM do tego starożytnego miasta. Na starym mieście w Sewilli jest wiele starych, wąskich ścieżek, niedostępnych dla samochodów. Uważamy, że nasz AAV może być świetnym rozwiązaniem dla miasta w celu zmniejszenia zatorów komunikacyjnych i lepszego zachowania historycznych miejsc. Ponadto, jako popularne miasto turystyczne, mamy nadzieję otworzyć trasy -latania na zwiedzanie-, aby goście z całego świata mogli doświadczyć spektakularnego krajobrazu Sewilli drogą powietrzną”.

Marzy mi się, aby takie możliwości pojawiły się również w naszym kraju. Do tego jednak droga daleka, szczególnie w obliczu pandemii, która właśnie ogarnęła Europę.

źródło: electrek

Zawodowo zajmuje się od ponad 11 lat front-endem. Hobbystycznie pisze, pisze, podróżuje i fotografuje. Spore doświadczenie z WordPress, a także SEO. Mocną stroną zdecydowanie tematyka front-end, WordPress, a także gry, seriale, komiksy i mobile.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x