Dekoder VIN-checker – szybkie narzędzie do sprawdzania wiarygodności sprzedawców aut. Spróbujesz?4 min czytania
Chcesz kupić samochód używany? Choć na rynku wtórnym można trafić na naprawdę niezłą okazję, można się też nieźle naciąć… Dlatego warto zachować czujność. Sprzedający chcą przede wszystkim zarobić i nie zawsze powiedzą nam całą prawdę, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed ewentualną próbą oszustwa. Pierwszym krokiem do upewnienia się, czy wszystko jest w porządku, powinno być użycie dekodera vin-checkera. Jest to usługa zupełnie bezpłatna, a już na starcie dostarcza ważne informacje na temat danego egzemplarza samochodu.
Jak powinien wyglądać VIN i jak go znaleźć?
Aby skorzystać vin-checkera, musisz dysponować numerem VIN używanego samochodu. Jest to symbol składający się z 17 cyfr, unikalny dla każdego pojazdu. Jest określany także jako numer nadwozia i można go znaleźć w co najmniej kilku miejscach każdego auta.
Numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, ale jest także umieszczany na elementach samochodów trwale związanych z nadwoziem pojazdu. Zazwyczaj można go znaleźć:
- po stronie wewnętrznej stronie drzwi kierowcy,
- z boku silnika,
- w bagażniku,
- na podłodze w kabinie pasażerskiej,
- na progu po stronie kierowcy,
- na przegrodzie czołowej,
- na desce rozdzielczej.
Warto podkreślić, że miejsca umieszczenia symbolu zależą od marki i modelu. Zawsze jednak jest ich co najmniej kilka. Bardzo ważne jest to, że każdy ciąg cyfr umieszczony na elementach pojazdu musi być identyczny.
Jeśli masz trudności ze zlokalizowaniem VIN-u, wejdź na fora internetowe zrzeszających miłośników danej marki lub modelu samochodów lub skorzystaj z pomocy Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) lub Stacji Kontroli Pojazdów (SKP).
Potrzebujesz informacji? Sprawdzasz VIN i wiesz wszystko
Sprawdzenie numeru VIN pojazdu powinno być obowiązkową czynnością przy zakupie używanego samochodu. Dzięki temu możesz uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, w tym przede wszystkim zakupu tak zwanego samochodu cytryny. Tak nazywany jest pojazd, który ma ukryte wady, usterki lub znacznie większy przebieg niż deklarował sprzedawca.
Zakup używanych aut zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak można je w prosty sposób zminimalizować. Wykorzystując sprawdzenie VIN’u , w trzech krokach uzyskasz istotne informacje o samochodzie.
Rozkodowanie VIN krok po kroku
- Pierwszy krok to podanie numeru VIN, który da Ci dostęp do historii pojazdu. Pamiętaj, że identyfikator nigdy nie zawiera liter „I”, „O” ani „Q”.
- W drugim etapie VIN checker sprawdzi Twój samochód. Na podstawie zebranych informacji sporządzi raporty, a Ty będziesz mógł sprawdzić, jakie dane są dostępne dla Twojego modelu (specyfikacje, dane techniczne, wyposażenie fabryczne i wiele innych).
- W trzecim kroku możesz zdecydować, czy zamówić szczegółowy raport pojazdu powstały dzięki algorytmom odpowiedzialnym za rozkodowanie numeru VIN. Dekoder VIN wyświetla raport składający się z kilku czytelnie posegregowanych sekcji z informacjami.
AutoDNA to baza miliardów rekordów o pojazdach. Oferuje zwięzłe, przejrzyste raporty – dostępne online natychmiast po wprowadzeniu numeru VIN. W ten sposób firmie udało się już uchronić miliony kierowców przed zakupem samochodów, których stan faktyczny był niezgodny z tym, co deklarowali sprzedający.
Wygoda i pewność dzięki autoDNA
Pełny raport otrzymasz mailem w wygodnej formie PDF. Zapłacisz za niego nie więcej niż za dobrą kawę i ciastko, zdecydowanie zatem warto skorzystać z takiej okazji. Weź pod uwagę, że jeśli zdecydujesz się na samochód, a okaże się on kradziony, powypadkowy lub mocno uszkodzony, ostateczne koszty mogą okazać się naprawdę spore i będziesz je ponosił jeszcze w następnych miesiącach po zakupie.
Dekoder VIN, dzięki któremu poznasz odczyty przebiegu, historię uszkodzeń lub fabryczne usterki w pojeździe, który planujesz kupić, to niezwykle przydatne narzędzie. Każdy kupujący może dzięki niemu poczuć się znacznie bezpieczniej jeszcze przed zakupem.
Raport historii pojazdu autoDNA, który możesz zamówić po sprawdzeniu VIN, to obszerne kompendium wiedzy o pojazdach używanych i ich historii. Zawiera informacje z baz skradzionych pojazdów, dane techniczne auta, informacje o odczytach drogomierza, o zgłoszonych uszkodzeniach, wypadkach, szkodach, może też ujmować przeznaczenie pojazdu, usterki fabryczne, czasem też jego archiwalne zdjęcia.
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez naszego partnera.