Wieści

Citroen inspiracją dla Cybertrucka? Zobaczcie sami2 min read

5 grudnia 2019 2 min read

Citroen inspiracją dla Cybertrucka? Zobaczcie sami2 min read

Na temat wyglądu najnowszego pickupa Tesli pojawiło się w sieci wiele żartów. Użytkownicy byli bezlitośni, tworząc memy i rysunki, przedstawiające Cybertrucka – jakiś czas temu zresztą przedstawiliśmy Wam wiele z nich na Fanpage’u. Największym ciosem może okazać się jednak wpis na Facebooku Citroena, który uważa, że Elon Musk inspirował się jednym z dawnych modeli koncernu. O czym dokładnie mowa?

Kilka dni temu Citroen udostępnił na swoim profilu na Facebooku wpis przedstawiający koncept swojego samochodu z 1980 roku. Już w pierwszej chwili miałam wrażenie, że gdzieś go widziałam i oczywiście bardzo się nie pomyliłam. Nie tylko ja zauważyłam, iż jest on niesamowicie podobny do Cybertucka – sam producent pisze, że być może Karin stał się inspiracją dla Tesli. Zapomniany koncept ma szansę znaleźć się teraz w centrum zainteresowania, jednak czy producent postanowi to wykorzystać?

citroen

Jak wygląda wspomniany Citroen Karin?

Podczas targów motoryzacyjnych w 1980 roku, które odbywały się w Paryżu, jedna z francuskich marek postanowiła zaprezentować swój koncept. Na tamten moment Citroen Karin został uznany za najbardziej kanciasty i jednocześnie futurystyczny samochód, jaki kiedykolwiek pokazano na tej planecie. Twórcą tego zachwycającego projektu był Trevor Fiore i wykonał swoje zadanie celująco. Miał stworzyć taki pojazd, który zaskoczy paryską publiczność oraz wzbudzi duże zainteresowanie wśród konkurencji. Jednak nie był on tak doskonały, jak mogłoby się wydawać. Karina tworzono na ostatni moment, dlatego nie został wyposażony w żadną jednostkę napędową, a stanowił jedynie eksponat.

citroen karin

Czy rzeczywiście Tesla wzorowała się na Citroenie?

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, bo takie informacje się nigdzie nie pojawiły. Przyglądając się jednak bliżej sylwetce obu pojazdów, jasno widać, że mają wiele wspólnego. Chociażby kanciaste kształty, wyciągnięty przód oraz skośny tył, czyli to, co zostało wyśmiane przez internautów od razu po premierze Cybertrucka. Inspiracją dla Karina miał być trapez, czyli bryła z szerokim dołem, zwężająca się ku górze. W przypadku Tesli sytuacja wygląda podobnie, jednak została nieco zmodyfikowana. Może Musk z zespołem nie chcieli, by ktoś zauważył to podobieństwo? Jeśli tak było, to niestety im się nie udało.

karin vs cybertruck

Mimo że wpis Citroena jest pół żartem pół serio, może rzeczywiście rozpoczęcie produkcji Karina z jednostką elektryczną, przyniosłoby koncernowi sławę. Jego podobieństwo do najnowszej Tesli oraz przede wszystkim koncept z lat 80. mogłyby zrobić furorę. Zwłaszcza że nigdy nie wyposażono bryły w żaden silnik, co daje pełną dowolność podczas projektowania instalacji. Czy Citroen się odważy na ten krok?