Auto Wieści

Aktualizacja: Citroen e-C4 to elektryczna wersja popularnego modelu. Premiera jeszcze w tym miesiącu2 min read

16 czerwca 2020 2 min read

Aktualizacja: Citroen e-C4 to elektryczna wersja popularnego modelu. Premiera jeszcze w tym miesiącu2 min read

Aktualizacja: W artykule podajemy link do oficjalnych zdjęć nowego modelu. Pod koniec tego miesiąca poznamy wreszcie w pełni elektryczny samochód osobowy z prawdziwego zdarzenia i logo Citroen. Sporo to trwało jak na firmę z tak wielkim bagażem doświadczenia. Premiera Citroen e-C4 już niedługo, warto więc jeszcze poczekać i sprawdzić co ma do zaoferowania producent.

Trochę się czepiam, ale to dlatego, że liczyłem na to, że Citroen będzie pionierem na europejskim rynku samochodów elektrycznych. Zresztą historia elektrycznych pojazdów w tej firmie liczy już przeszło 30 lat. Były elektryczne ciężarówki C15, elektryczny AX15 produkowany na niespotykanie skalę, następnie elektryczny Saxo i Berlingo. Citroen przez lata pokazał też kilkanaście konceptów, które za każdym razem zaskakiwały pomysłowością. Teraz producent oferuje elektryczne Ami, C-Zero, E-Mehari, e-Berlingo (w poprzedniej generacji) a za kilka chwil wprowadzi do oferty model e-Jumpy. Żaden z tych pojazdów nie odzwierciedlał jednak potrzeb przeciętnego europejskiego użytkownika EV. Teraz ma się to zmienić.

Citroen e-C4 na oficjalnych zdjęciach. Producent opublikował je przed premierą

Citroen e-C4 to w pełni elektryczny i praktyczny samochód

Oczywiście ktoś mógłby mi zarzucić, że w ofercie francuzów jest jeszcze DS 3 Crossback E-Tense. To jednak mniejszy model a w dodatku oferowany w kategorii Premium. Citroen chce teraz mieć w ofercie elektryczną wersję modelu C4, co jest chyba naturalnym wyborem.

Citroen e-C4
Redakcja magazynu Motor1 przekonuje, że nowy C4 ma wyglądać właśnie tak.

Premiera nowego modelu odbędzie się już 30 czerwca. Producent nie podaje żadnych szczegółów na temat nowego pojazdu, co jeszcze bardziej rozpala naszą fantazję. W zasadzie nie wiemy nawet jaką strategię obierze producent. Premiera nowej generacji Citroena C4 spodziewana jest pod koniec roku. Elektryczny e-C4 może być więc zapowiedzią tego nowej generacji. To potwierdzałyby plotki, które mówiły o tym, że Citroen chce tym modelem konkurować głównie z ID 3 od Volkswagena.

Inni mówią, że jeszcze za wcześnie na nowego C4 więc e-C4 może być crossoverem. Na materiale promocyjnym nie widzimy emblematu Aircross, który zdobi „podniesione” Citroeny. Wcześniej słyszeliśmy o tym, że elektryczny model C4 skopiuje najpopularniejsze rozwiązania z modelu C5 Aircross. Kilka osób z Citroena zdradzało, kierowało uwagę na powinowactwo z tym modelem i niesamowity komfort jazdy, którym charakteryzować się ma nowy e-C4.

Nie wiemy też z jakiej platformy skorzysta nowy Citroen. Nowy e-C4 będzie musiał jednak zaprezentować parametry conajmniej zbliżone do elektrycznych Peugeotów 208 i Opli. Wczesne plotki mówiły jednak o cenie. Nowy Citroen e-C4 w bazowej wersji nie powinien przekraczać 100 000 zł.

Trzymamy rękę na pulsie i czekamy z niecierpliwością na premierę. Wtorek, 30 Czerwca to już całkiem niedługo!

Źródło: Motor1Electrek.