Aplikacja Bosch Flow dla rowerów z systemem Bosch eBike Systems. Nowe możliwości dla twojego elektryka, które trzeba poznać!10 min czytania
Coraz więcej osób wybiera rowery elektryczne. Aby być w pełni zadowolonym, należy wybierać spośród renomowanych firm. Te najlepsze stosują w swoich rowerach centralne silniki z serii Bosch eBike Systems. Wiele osób jednak nie wie, że połączenie roweru ze smartfonem daje tu dużo nowych możliwości i przydatnych funkcji.
Rowery elektryczne nie są tym, czym wydają się większości osób, jazda na nich wymaga wysiłku jak na tradycyjnych rowerach. Nie mają one zastąpić zwykłych rowerów, ale są ich wspaniałą alternatywą zwłaszcza tam, gdzie pokonujemy przewyższenia. Natomiast w miastach, pretendują do bycia alternatywą dla samochodów i transportu publicznego. Pozwalają wielu osobom na dłuższe podróże, wymagają mniej wysiłku, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem dla pasjonatów jazdy górskiej, osób dojeżdżających do pracy oraz wszystkich, którzy marzą o powrocie do aktywności fizycznych i zdrowego stylu życia bez względu na wiek i predyspozycje fizyczne i zdrowotne. Obecnie mogą też służyć zawodowcom podczas treningów, a nawet brać udział w dedykowanych zawodach. Co więcej, elektryczne rowery cargo to przyszłość transportu i solidne wsparcie biznesu. Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom, które stwarzają!
Chcemy Wam dzisiaj przestawić kilka nieoczywistych zalet i możliwości, które płyną z posiadania roweru z centralnym silnikiem Bosch eBike Systems oraz aplikacji towarzyszącej Bosch Flow.
Bosch ma bogate doświadczenie w świecie elektrycznych rowerów
O samej firmie Bosch nie muszę chyba pisać. Od dziesiątek lat firma ta towarzyszy nam w domu podczas przygotowania posiłków, codziennych porządków i remontów. Produkty firmy Bosch pomagają nam również ogrzać (lub schłodzić) dom. Dodatkowo dział automotiv, zapewnia prawidłowe działanie samochodów, którymi jeździmy.
Bosch jest obecnie liderem wśród producentów systemów wspomagania dla rowerów elektrycznych — mówimy tu o całym systemie, a więc silniku, akumulatorze, jednostce sterującej, dodatkowym akcesorium oraz aplikacji na smartfony.
Swoje pierwsze produkty firma oferowała już 2009 roku. Od tamtego czasu wzmacniała swoją pozycję na rynku. Dziś jest najlepiej rozpoznawalnym producentem silników i systemów wspomagania, które znajdziecie w ofercie ponad 100 firm rowerowych z całego świata! Na tronie Bosch eBike Systems znajdziecie katalog rowerów z aktualnego rocznika, to ponad 1600 pozycji! W zasadzie nie ma też tygodnia, by nie pojawiały się na rynku nowe modele. Nic więc dziwnego, gdyż z roku na rok przybywa firm wprowadzających systemy Bosch do swojej portfolio Rowerów. Dodatkowo (a mówię tu z własnego doświadczenia) żaden inny producent nie oferuje tak kompleksowej i bogatej oferty, która ciągle jest aktualizowana o nowe produkty i możliwości.
Bosch eBike System to kompleksowe rozwiązanie. Oferuje kilka modeli silników centralnych, wiele opcji akumulatora i kilka komputerów do starowania i wyświetlania danych telemetrycznych. Rowery wyposażone w ten system mają możliwość stosowania ABS-u oraz systemu antykradzieżowego z blokadą i pozycjonowaniem. Prawdziwą rewolucją w świecie rowerów, jest to co nazywamy Connected Biking, czyli połączenie z siecią i aplikacje na smartfony — Bosch eBike Flow.
Bosch eBike Flow – aplikacja, którą musisz poznać!
Trzy lata temu przeprowadzono na zlecenie jednego z producentów rowerowych badanie rynku rowerowego w naszym kraju. Okazuje się, że już wtedy 1 na 10 sprzedanych rowerów był elektryczny. Co więcej, prognozowano, że w 2027 stosunek ten wyniesie 1:1. Naszym sąsiadom już się to udało — w tym roku w Niemczech sprzedaż rowerów elektrycznych przekroczyła sprzedaż tych zwykłych!
Wiele osób, z którymi rozmawiam, dalej nie jest świadoma, że elektryczny rower to nie tylko dodatkowy silnik i akumulator. To zaawansowany system, który na bieżąco sprawdza i mierzy parametry jazdy, może śledzić również nasze postępy treningowe oraz wskazywać drogę dzięki nawigacji oraz oferować inne ciekawe funkcje. To jednak nadal nie wszystko!
Najlepszym przykładem jest tu Bosch eBike Systems. Aplikacja Bosch eBike Flow na urządzenia z systemem iOS oraz Android. Aplikacja nie jest konieczna, by cieszyć się jazdą na rowerze ze wspomaganiem. Po jej zainstalowaniu, otwiera jednak ona przed nami całkiem nowe możliwości! Co najlepsze, korzyści odniesiemy tu wszyscy, i nie potrzeba tu specjalna wiedza czy umiejętności!
Bosch eBike Flow to nowości niedostępne nigdzie indziej
Rynek rowerów elektrycznych przechodzi prawdziwy booom. Wiele sprzedanych modeli, to jednak produkty z Azji, które najczęściej nie są zbyt dobrej jakości i przynoszą tylko podstawowe możliwości. Jest też kilka marek, które oferuje autorskie rozwiązania. Czasami kuszą one formą lub ciekawostkami, niestety jak się ostatnio przekonaliśmy, potrafią one solidnie zawieść nasze zaufanie.
Cztery lata temu postawiłem na renomowany rower z silnikiem centralnym Bosch Performance Line CX. Nie żałuję! To był najlepszy możliwy wybór. Zaskakujące okazało się również wsparcie producenta, który zagwarantował nie tylko profesjonalny serwis i wsparcie pogwarancyjne, ale również unowocześnia system i prezentuje całkiem nowe funkcje, czego doświadczył również mój rower.
W 2022 roku Bosch przedstawił najnowszą odsłonę swojego inteligentnego systemu, który od tamtego momentu wspiera nową aplikację eBike Flow. To właśnie ona przynosi wiele aktualizacji i przydatnych możliwości.
eBike Flow dla Android i iOS
Aplikacja zasadniczo dzieli się na 4 główne karty, które dają dostęp do następujących możliwości.
- Dom (karta główna) – to wszystkie dane o Twoim rowerze i sposobie jego wykorzystywania. Dowiesz się tu o stanie akumulatora i estymowanym zasięgu, ustawisz indywidualne tryby jazdy. Sprawdzisz przebieg i skontaktujesz się z dystrybutorem roweru lub sklepem.
- Jazda (mapa) – w tego miejsca można rozpocząć jazdę oraz uruchomić nawigację. Dodatkowo możliwe jest włączenie ekranu Ride z danymi jazdy prezentowanymi na ekranie smartfonu oraz uruchomienie zapisanych tras.
- Statystyki — karta pokazuje listę aktywności i przejazdów
- Ustawienia — ta karta daje dostęp do ustawień oraz dodatkowych możliwości jak Paszport eBike, cyfrowej książki serwisowej, aktualizacji oprogramowania oraz wielu innych dodatkowych funkcji.
Dom – czyli miejsce z którego zaczynasz przygodę
To miejsce, z którego zaczynamy przygodę. Przed startem konieczne jest jednak sparowanie roweru z aplikacją i smartfonem. Bez obaw, to bardzo proste! Wystarczy przytrzymać dłużej przycisk „walk” na pilocie roweru na kierownicy i po kilku sekundach aplikacja połączy się poprzez Bluetooth z rowerem.
Karta Dom, pozwoli na sprawdzenie stanu akumulatora i zasięgu. Dane prezentowane są w czytelny i przystępny sposób. Jest tu też zakładka do dostosowania trybu jazdy. Można wybrać z kilku standardowych lub zdefiniować je na własny sposób.
Zobaczymy tu też przebieg roweru od momentu jego zakupu. Dodatkowo podzielony jest on na tryby, z których korzystaliśmy.
Jazda – mapa z nawigacją i danymi telemetrycznymi
Karta pozwala na wyświetlenie mapy z naszą pozycją i umożliwienie śledzenia naszych przejazdów. Po połączeniu roweru dysponujemy tu również możliwością wyświetlania ekranu Ride, z danymi telemetrycznymi jak prędkość, moc, wybrany tryb jazdy oraz nawigacji (wskazówki nawigacji możliwe są do wyświetlenia również na wyświetlaczu Kiox 300 oraz 500).
Uwielbiam również możliwość integracji z serwisem Komoot, który pozwala planować plany podróży i wycieczek. Dzięki tej opcji wszystkie moje trasy synchronizują się z aplikacją eBike Flow, a ja mam możliwość skorzystania z nawigacji na niej opartych.
Statystyki
To lista wszystkich naszych aktywności oraz informacje o przejeździe
Ustawienia – dodatkowe możliwości
Jak łatwo się domyślić, ta zakładka daje dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji. Znalazło się tu jednak również sporo dodatkowych możliwości, które pokazują, jak bardzo system góruje nad konkurentami.
Pierwsza zakładka (tutaj brandowana logo Canyon, testowego roweru) pozwala włączyć tryb transportowy (np. gdy przewozimy go samochodem lub samolotem), określić obwód koła, daje dostęp do indywidualnych trybów jazdy oraz aktualizacji oprogramowania.
Mamy również dostępne trzy całkowicie unikatowe funkcje. Pierwsza to Paszport eBike — to wirtualny paszport naszego roweru. Daje on dostęp do numeru ramy, podzespołów roweru, zawiera również zdjęcia roweru i dowody zakupu. Dzięki temu wszystkie dane o rowerze są w zasięgu ręki. Druga to Cyfrowa Książka Serwisowa. Po każdej wizycie w serwisie pracownicy uzupełniają wpisy dotyczące obsługi roweru. O obu funkcjach więcej pisałem w tym miejscu.
Trzecia z funkcji to Lock & Alarm. Dzięki niej można zablokować rower kodem, który uniemożliwi korzystanie z niego. Odblokować go można z poziomu wyświetlacza Kiox 300 i Kiox 500 lub smartfonu. Dodatkowo Bosch oferuje funkcję alarmu akustycznego i lokalizatora — ta opcja dostępna jest w postaci subskrypcji i wymaga ConnectModule, który skrywa moduł GPS i łączności LTE. W zależności od modelu roweru można występuje on fabrycznie lub jako opcja. Przy zakupie roweru lub dodatkowego modułu otrzymujemy voucher na roczny abonament gratis. Po tym okresie kosztuje ona 199 zł rocznie lub 19,99 zł miesięcznie — moim zdaniem zdecydowanie warto! Więcej informacji o funkcji blokady i alarmu znajdziecie tutaj.
Na koniec warto też wspomnieć o kolejnej ważnej możliwości, jaką jest synchronizacja aplikacji z usługami sieciowymi. Można bowiem podłączyć ją wspomnianym serwisem Komoot, Strava, Apple Health oraz dodatkowo Apple Watch (dzięki czemu udostępnione zostanie również nasze tętno).
Częste aktualizacje i całkiem nowe możliwości.
Bosch w przeciwieństwie do innych producentów, stworzył system, który otwiera się na nowe możliwości i funkcje, które wprowadzane będą w przyszłości. Został przemyślany tak, by po kupnie roweru nadal można było go unowocześniać i ulepszać. Dotyczy to zarówno sprzętu jak i oprogramowania.
Firma w ostatnim czasie wielokrotnie tego dowodziła, czego potwierdzeniem są artykuły, które publikowaliśmy za każdym razem, gdy prezentowano nowości sprzętowe i zaktualizowane oprogramowanie. Prześledzicie je w tym miejscu. Na mnie największe wrażenie zrobiła prezentacja systemu ABS (które jest dla mnie rewolucją) oraz system alarmowy oraz wprowadzenie Cyfrowego Paszportu dla roweru. Wielkie wrażenie zrobił na mnie również lekki i nowoczesny silnik Bosch Performance Line SX, który objeżdżam już w trzecim testowym rowerze i nadal nie potrafię się nadziwić jego kulturze pracy.
Dużą rolę ogrywają tu również aktualizacje samej aplikacji i systemu w rowerze. Wiele osób sądzi, że możliwości roweru elektrycznego kończą się na tym, co producent oferuje w chwili kupna. W przypadku Bosch eBike Systems tak nie jest.Wystarczy tu wspomnieć o tym, że to właśnie aktualizacje oprogramowanie przyniosły takie funkcje jak nawigacja na ekranie, książka serwisowa (aktualizowaną przez obsługę sklepu), lepsze dane na ekranie Ride, synchronizacja z Apple Watch, personalizacja ekranów Kiox, niestandardowe tryby jazdy czy chociażby Cyfrowy Paszport eBike. Ostatnia aktualizacja, którą opublikowano dwa tygodnie temu, przyniosła nam opcję powrotu na zaplanowane trasy w nawigacji i Komoot oraz znacząco poprawiono funkcje importowania plików z trasami GPX.
Każde powiadomienie z aplikacji Bosch eBike Flow powoduje ekscytację. Aktualizacje to ciągle coś nowego, więc z użytkownicy rowerów Bosch czekają na nie z niecierpliwością!
Więcej informacji o rowerach z systemem wspomagania Bosch eBike Systems można znaleźć na oficjalnej stronie. Artykuł powstał we współpracy z Bosch eBike Systems. Opinia o produkcie pozostałe własnością autora, w którą nie ingerowano.