Wieści

Boeing wraz z Porsche stworzą elektryczny, latający samochód3 min read

13 października 2019 2 min read

Boeing wraz z Porsche stworzą elektryczny, latający samochód3 min read

Tak, to już ten moment. Nie tylko na ekranie kin, w filmach Sci-Fi, ale również w powietrzu zobaczyć będzie można latające samochody. Wszystko dzięki współpracy firm Boeing oraz Porsche, które chcą mieć latający, elektryczny samochód już w przyszłym roku.

Elektryfikacja motoryzacji to nie jedyny trend w dziedzinie transportu publicznego. Wspominaliśmy nie raz, że poważnym trendem mogą stać się taksówki lotnicze jak Uber, taksówki drony, a nawet małe, lotnicze pojazdy osobowe. Porsche i Boeing, chcą to wrzucić do jednego „kotła”. Co z tego wyjdzie – zobaczymy!

Latający, elektryczny samochód klasy premium

Jakkolwiek głupio to brzmi, ma kojarzyć się z tym, że pojazd będzie mały i przypominać ma bardziej sposób podróżowania małym luksusowym samochodem niżeli wielkim odrzutowcem. Kluczem ma być też pionowy start i lądowanie oraz silniki zasilanie energią elektryczną.

Porsche chce rozszerzyć swoją działalność jako producent samochodów sportowych, stając się wiodącą marką mobilności premium. W dłuższej perspektywie może to oznaczać przejście do trzeciego wymiaru podróży (w górę 🙂 ). Boeing to największa na świecie firma lotnicza i przodujący dostawca komercyjnych samolotów, systemów obronnych, kosmicznych i bezpieczeństwa oraz usług globalnych. Jako czołowy eksporter w USA firma obsługuje klientów komercyjnych i rządowych w ponad 150 krajach. Boeing zatrudnia ponad 150 000 osób na całym świecie i wykorzystuje talenty światowej bazy dostawców. Opierając się na dziedzictwie wiodącej pozycji w branży lotniczej, Boeing nadal jest liderem w dziedzinie technologii i innowacji, dostarcza swoim klientom i inwestuje w ludzi i przyszły rozwój.

Łączymy mocne strony dwóch przodujących światowych firm, aby zająć się potencjalnym kluczowym segmentem rynku przyszłości – mówi Detlev von Platen, członek zarządu ds. Sprzedaży i marketingu w Porsche AG.

Obie firmy podpisały umowę na w celu zbadania rynku mobilności w ruchu lotniczym w miastach oraz rozszerzenia ruchu miejskiego o przestrzeń powietrzną. Dzięki partnerstwu obie firmy wykorzystają swoją wyjątkową siłę rynkową i wiedzę, aby zbadać przyszłość luksusowych, latających pojazdów miejskich premium. W ramach partnerstwa firmy utworzą międzynarodowy zespół zajmujący się różnymi aspektami mobilności w powietrzu w miastach, w tym analizą potencjału rynkowego pojazdów premium. Boeing, Porsche i Aurora Flight Sciences (spółka zależna Boeing) opracowują koncepcję całkowicie elektrycznego pionowego pojazdu do startu i lądowania. Inżynierowie z obu firm, a także spółki zależne Porsche Engineering Services GmbH i Studio F.A. Porsche, wdrożą i przetestują prototyp. Poza wiadomością prasową, pracownicy Boeinga i Porsche udzielili kilku wywiadów, z których dowiadujemy się szczegółów projektu. Oprócz badania rynku celem współpracy jest stworzenie dwumiejscowego pojazdu premium. Pojazd ma oferować kilka trybów lotu — od ręcznego, przez semi-auto po lot autonomiczny bez pilota. Kolejnym celem jest też stworzenie systemu, który da podwaliny pod bezpieczny system lotów i pilotażu małych pojazdów lotniczych. Pierwszy lot takiego pojazdu jest planowany już na przyszły rok. Przedstawiciele Porsche utrzymują, że nie chcą pokazywać prototypu aż do oficjalnej premiery. Przeprowadzone przez nich badania wskazują, znaczny wzrost znaczenia cywilnego lotnictwa miejskiego jeszcze przed 2025 rokiem. Źródło: Informacja prasowa.