Wieści

Akumulatory Audi z ogniw wyprodukowanych w Polsce? LG Chem we Wrocławiu będzie największe na świecie1 min read

16 kwietnia 2020 < 1 min read

autor:

Akumulatory Audi z ogniw wyprodukowanych w Polsce? LG Chem we Wrocławiu będzie największe na świecie1 min read

Audi planuje montaż akumulatorów do swoich samochodów elektrycznych jak najbliżej swojego zakładu w Ingolstadt. Niemiecka firma zdecydowała się zainwestować w produkcję akumulatorów, jako kluczowego elementu do pojazdów elektrycznych – takie nieoficjalne informacje podaje koreański blog Guru.

Ogniwa do nich miałby dalej produkować koreański LG Chem w… Polsce. Ten koreański producent baterii otrzymał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) pożyczkę 480 milionów euro na rozbudowę swoich mocy produkcyjnych we Wrocławiu. Cały projekt szacowany jest na 1,5 miliarda euro. Do końca 2022 roku fabryka LG Chem we Wrocławiu ma zwiększyć roczna produkcję do około 65 GWh. Ma zatrudniać wtedy około 6 tys. pracowników. Będzie to największa na świecie fabryka ogniw.

Taka zwiększona produkcja wystarczyłaby na dostarczenie akumulatorów nawet do 1 milona aut elektrycznych rocznie.

Nieoficjalnie LG Chem nie jest w stanie dostarczyć tyle ogniw, ile potrzebują producenci samochodów. Audi musiało w lutym na kilka dni wstrzymać produkcję modeli e-tron w brukselskiej fabryce. Podobno Mercedes i Jaguar też miał przez to problemy z produkcją swoich elektryków.

Audi współpracuje z LG Chem już od wielu lat, ale nie jest on jedynym dostawcą ogniw do akumulatorów dla tego niemieckiego producenta samochodów. Dostarcza je także inny koreański producent Samsung.

Źródło: Electrive.


Autorem artykułu gościnnego jest Marcin Wirkus.