Auto Wieści

Audi E-Tron pierwszym samochodem elektrycznym, który zdobył nagrodę za bezpieczeństwo!2 min read

18 sierpnia 2019 < 1 min read

Audi E-Tron pierwszym samochodem elektrycznym, który zdobył nagrodę za bezpieczeństwo!2 min read

Jak co roku przeprowadzone zostały testy Insurance Institute for Highway Safety, oceniające najnowsze modele samochodów na rynku pod względem bezpieczeństwa. Tym razem komisja przyznała najwyższe noty całkowicie elektrycznemu Audi E-Tron! Jest to pierwszy pojazd z gamy zasilanych akumulatorem, który zdobył tak wielkie wyróżnienie, znacznie wyprzedzając swoich rywali. Czym wyróżnił się nowy elektryk od Audi?

IIHS przyznał E-Tronowi wyjątkowe wyróżnienie, którego nie uzyskała ani Tesla, ani Chevy Bolt. Otrzymanie tytułu najlepszego samochodu pod względem bezpieczeństwa na pewno usatysfakcjonowało producenta, który długo dopracowywał swój projekt, zanim ujrzał on światło dzienne. Aby przekonać kierowców o skuteczności testów i wszystkich systemów, Insurance Institute of Highway Safety postanowił opublikować video prezentujące przebieg badań w placówce testowej.

Jak prezentują się wyniki elektrycznego Audi E-Tron?

E-Tron uzyskał bardzo dobre wyniki w każdej z testowanych kategorii. Największy zaszczyt to jednak kategoria odporności na awarie, w której wiele modeli miało problem z pozytywnym przejściem zadań. Instytut zwrócił także szczególną uwagę na automatyczny system hamowania awaryjnego, który poradził sobie bardzo dobrze, unikając zdarzenia przy 25 milach na godzinę. 

Badania te nie obejmują jednak modelu 3 Tesli, dopiero dostarczonego do Instytutu w celu dokładnego sprawdzenia jego bezpieczeństwa. Test Audi został więc zakwestionowany przez producenta, który nie otrzymała tego zaszczytnego tytułu w 2017 roku.

Wyniki testów w poszczególnych kategoriach prezentują się następująco:

  • 91% bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażera (dorośli)
  • 85% dla pasażerów (dzieci),
  • 71% dla pieszych uczestników ruchu,
  • 76% dla systemów wspomagających układ kierowniczy.

Audi E-Tron luksusowym pojazdem elektrycznym

Poza Jaguarem I-Pace, Audi jest jednym z najbardziej luksusowych elektrycznych o naprawdę dalekim zasięgu. Cena rozpoczyna się od 75000$ w wersji z akumulatorem, który pozwoli przejechać około 330 km na jednym załadowaniu. Jak na samochód elektryczny wyniki są dość przeciętne, jednak komfort jazdy oraz pełne wyposażenie E-Trona na pewno wynagrodzą kierowcy wszystkie niedoskonałości w tym względzie.