Moto Wieści

Aspark Owl debiutuje – czas na japoński design o mocy prawie 2000 KM2 min read

14 listopada 2019 2 min read

Aspark Owl debiutuje – czas na japoński design o mocy prawie 2000 KM2 min read

Po wieloletniej pracy nad wyjątkowym projektem japońskiej motoryzacji wreszcie nadeszła pora na jego oficjalną prezentację. Aspark Owl, czyli elektryczny samochód o ponadprzeciętnej mocy, według producenta jest najszybszy na świecie. Zapewne chodzi o branżę elektromobilności, bowiem wśród jednostek benzynowych nie zabraknie dla niego godnych przeciwników. Oto więc kilka ciekawostek, które powinniście wiedzieć o Aspark Owl!

Oficjalna prezentacja Aspark Owl dwa lata po ujawnieniu prototypu

Pierwsza wersja tego pojazdu została zaprezentowana przez producenta w 2017 roku. Już wtedy wszystko wskazywało na to, że Japończycy mają szansę podbić rynek EV swoim projektem. Wyróżnia się on przede wszystkim nowoczesnym designem, który przypomina wyglądem pojazdy Formuły 1. Karoseria zawiera liczne fałdy i krzywizny, nawiązujące do kobiecego ciała, bowiem taka była wizja twórców. Aby zachować lekkość konstrukcji, całość została wykonana z włókna węglowego, oprócz ramy dachu ze stali niedrzewnej, zapewniającej dodatkowe bezpieczeństwo.

aspark owl

Producent zadbał o zminimalizowanie oporu powietrza nie tylko przez opływowy kształt, ale również wysokość, która nie przekracza metra! Jest to naprawdę wyjątkowe osiągnięcie, które na pewno ma wpływ na zawrotną prędkość. Aspark Owl potrzebuje zaledwie 1,69 sekundy, by rozpędzić się do prędkości 100 km/h, co zawdzięcza mocnym silnikom i nie tylko.

Specyfikacja techniczna elektrycznego super-samochodu

Muszę zacząć od tego, że Japończycy tę maszynę wyposażyli w aż cztery silniki elektryczne. Ich łączna moc wynosi 1985 KM, a moment obrotowy równe 2000N. Takiego wyniku nie osiągnął jeszcze żaden producent pojazdów elektrycznych! Największym osiągnięciem jest rozpędzenie Owl do 300 km/h w 10,6 sekundy, czym przebija wszystkie samochody sportowe. Jego bateria to zaledwie 64W, która wbrew pozorom gwarantuje moc na przejazd około 450 km. Producent informuje jednak, że pracuje nad większą jednostką baterii, która mogłaby zagwarantować komfortowy przejazd na dłuższych trasach.

aspark owl

Aspark Owl tylko dla wybranych?

Japoński producent zamierza wypuścić na rynek jedynie 50 egzemplarzy swojego super-samochodu. Właśnie dlatego model ten będzie kosztował około 2,9 mln Euro i tylko najbogatsi ludzie świata będą mogli sobie na niego pozwolić. Pierwsze dostawy są zaplanowane na drugi kwartał 2020 roku. A Wy co sądzicie o tam szybkim wozie? Myślicie, że pojawi się jeszcze na rynku konkurent, który przebije jego moc?

Źródło: motor1